Vláda dává zemědělcům další peníze. Teď 800 milionů

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
22. 3. 2010 14:22
Levné mléko nás může přijít draho
I takto může skončil příliš levné mléko...
I takto může skončil příliš levné mléko... | Foto: Reuters

Praha - Kabinet Jana Fischera schválil poskytnutí další mimořádné pomoci českým producentům mléka. Až do roku 2012 mohou chovatelé dojnic čerpat dotace v celkové výši zhruba 800 milionů korun.

Přesun peněz v rámci balíku dotací určených pro české zemědělství povolilo loňské nařízení Evropské unie.

Mimořádné opatření bylo schváleno jako kompenzace dlouhodobě nízkých výkupních cen mléka v celé Evropské unii.

Unie členským státům umožnila využít až 3,5 procenta finančních prostředků určených na základní zemědělskou dotaci - přímou platbu vyplácenou na hektar zemědělské půdy (SAPS) - pro rok 2013 ve prospěch ekonomicky citlivých druhů zemědělské činnosti. Česká republika se rozhodla tyto peníze poskytnout producentům mléka.

Čerpat finanční prostředky budou moci majitelé dojných krav, jejichž příjmy z prodeje mléka v minulém roce přesáhly patnáct procent celkového přijmu ze všech prodaných zemědělských komodit.

Zemědělství je na tom nejhůře od vstupu do EU

U zemědělců, jejichž příjmy ze zemědělské činnosti jsou ze třiceti a více procent tvořeny prodejem mléka, bude dotace dvojnásobná. 

Podle údajů Agrární komory v důsledku pádu výkupních cen mléka loni farmáři utržili o více než šest miliard korun méně než předloni. Řada chovatelů proto redukovala svá stáda či s mléčnou produkcí úplně skončila. Jelikož propad cen nastal i u většiny dalších zemědělských komodit, obor zaznamenal nejhorší finanční výsledek od vstupu země do EU.

Pomoc českým producentům mléka ve výši 150 milionů korun schválila Fischerova vláda už na začátku měsíce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy