Unie otců žaluje ČD, ty přesto přidají kupé pro ženy

ČTK ČTK
16. 2. 2012 16:44
Zatím jsou ženská kupé jen po jednom ve vlací EC a Expres
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha  - Ještě v průběhu tohoto pololetí hodlají České dráhy zvýšit počet specializovaných kupé určených pro ženy. A to i přesto, že kvůli údajné segregaci mužů dráhy čelí trestnímu oznámení, které na ně podala Unie otců. Vyplývá to z vyjádření mluvčího drah Petra Šťáhlavského.

V současnosti jsou specializovaná kupé pro ženy ve zkušebním provozu. Nacházejí se ve vlacích EC a Expres, a to většinou v mezistátních spojích. Převážně v nich by měla být i nová kupé. "Jde o jeden oddíl o šesti místech na celý vlak," uvedl Šťáhlavský.

Kvůli kupé pro ženy podalo občanské sdružení Unie otců a šéfredaktor portálu Střídavka Aleš Hodina trestní oznámení. Muži prý mohou být pouze na základě svého pohlaví z kupé vykázáni, a nemají tak stejné právo využívat služeb veřejné dopravy poskytovaných Českými drahami jako ženy.

Muži dovnitř mohou, ale...

"Tímto způsobem dochází k posilování obrazu mužů bez rozdílu jako osob nebezpečných ženám, potenciálně je ohrožujících, před kterými je nutno ženy chránit. Takový obraz mužů bývá ve společnosti někdy účelově vytvářen a zneužíván," uvedl Hodina.

České dráhy se ovšem brání, že muži se na místa pro ženy mohou usadit, pokud jsou volná. "Ženy mají pouze přednost v jejich obsazení," upozornil Šťáhlavský. Podobně je tomu podle něj i v jiných specializovaných oddílech, například v kupé pro cestující s dětmi nebo pro handicapované.

Ženy podle Šťáhlavského mají přednost v obsazení míst, což je dáno například tím, že s dopravcem cestují těhotné ženy, které mají přirozený přednostní nárok. "Dámský oddíl je projevem úcty, ochrany a pomoci ženám, což jsou charakteristické prvky mužského chování k ženám, které je typické pro naši západní kulturu a společenské mravy," uvedl Šťáhlavský. Podobná kupé jsou podle něj například v Rakousku.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

Další zprávy