Účet za poslední povodně bude 1,72 miliardy, tvrdí ČAP

Michal Štůsek Michal Štůsek
24. 8. 2010 13:20
Zatím mají pojištovny nahlášeno 9603 pojistných případů za 1,26 miliardy korun
Obec Chrastava v době povodní na Liberecku
Obec Chrastava v době povodní na Liberecku | Foto: Martina Machová

Praha - Celkové škody z nedávných povodní na severu Čech by se měly podle odhadu České asociace pojišťoven vyšplhat na 1,72 miliardy korun.

Dosud mají pojišťovny nahlášeno 9603 pojistných případů v hodnotě 1,26 miliardy korun. Konečný počet by se měl zastavit na čísle 18 230.

Pojišťovny zároveň plánují na základě letošních živelných pohrom zdražit na některých místech pojistky a pravděpodobně stoupne i počet nepojistitelných objektů.

"Celkem Kooperativa eviduje 2470 škod ve výši 487 milionů Kč. Kromě zatopených domů, výrobních i skladových hal registrujeme také 246 poškozených automobilů," sdělil Aktuálně.cz mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Nejvíce škod v okrese Liberec

Kalamita záplav a povodní v severních Čechách má podle Dagmar Koutské z České pojišťovny dosud na kontě 5200 pojistných událostí s objemem zhruba 350 milionů korun.

Povodně nejvíce postihly Liberecký okres, kde podle Káni eviduje Kooperativa 1029 škod v celkové výši 381 milionů Kč. Liberecku dominuje několik velkých škod.

"Ve Frýdlantu se jedná o průmyslový areál, na kterém vznikla škoda za 30 milionů Kč, město Hrádek nad Nisou nám nahlásilo škody na obecním majetku v celkové výši 5,6 milionu Kč," dodal mluvčí s tím, že na seznamu následuje okres Děčín se 446 škodami za 59,7 milionu Kč a Česká Lípa se 407 škodami za 52 milionů Kč.

Počet nahlášených případů v posledních dnech stoupá jen zvolna. Pojišťovny se nyní mnohem více zabývají následky, které způsobilo nedávné krupobití v Praze a Středních Čechách.

"Hlášení škod z povodní už roste jen tempem několika škod za den, zatímco u vozidel očekáváme ještě až stovky registrací, zejména u menších škod, s nimiž motoristé počkali, až opadne nával nejvíce postižených, zejména na sklech vozidla a totálních škodách," popsala Aktuálně.cz situaci mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová.

Vzroste počet nepojistitelných objektů

Jiří Cívka z Generali naopak varuje, že povodňový účet může i nadále růst. Například zemědělské a obecní škody bývají podle něj hlášeny se zpožděním.

Reakcí pojišťoven na letošní povodně bude pravděpodobně přehodnocení cen pojistného.

"Zdražení pojistek nemůžeme vyloučit. Nepůjde o plošné zdražení, ale v některých případech můžeme přehodnotit rizikovost, a tím i dojde ke zdražení pojistného," řekl mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Podle něj navíc vzroste počet objektů, které nebude možné proti povodním pojistit. V tuto chvíli ale nelze uvést, jak velký počet bude do této kategorie patřit. Do nepojistitelného pásma spadá v současné době asi jedno procento nemovitostí.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy