Trhy tvrdě trestají Maďarsko za Orbánovu prostořekost

Karel Toman
7. 6. 2010 16:00
Výroky o bankrotu chtělo Maďarsko získat úlevy, jeho dluhopisy ale zdražily o 58%
Foto: Reuters

Budapešť - Hodně depresivní zážitek nabízí dnes klikání po glóbu finančních trhů. Skoro celá planeta je v rudých barvách značících propad burz.

Lví podíl na tom má jeden muž - sotva týden úřadující maďarský premiér Viktor Orbán.

Tomu se začíná vymykat z rukou jeho taktika udělat z domácí ekonomické situace umělý problém přirovnáním k "řeckému scénáři" a vycouvat tak buď ze závazků věřitelům nebo ze svých předvolebních slibů.

Na nervózních finančních trzích totiž tato jeho vnitropolitická finta rychle přerostla v problém skutečný a globální.

Nic na tom nezměnilo ani sobotní mimořádné setkání, na kterém nový kabinet otočil na pětníku, závazky věřitelům označil za "dosažitelné", slíbil představit plány úspor a možnost řeckého scénáře popřel.

Džin z láhve je už venku.

Exministr: Orbán způsobil binec v celé eurozóně

"Způsobili takový binec, že dostali do potíží celou eurozónu," nešetřil kritikou na adresu čerstvé Orbánovy vlády Petr Oszkó, ministr financí úřednického kabinetu, který ve funkci skončil teprve v květnu.

Propad začal už v pátek. Jak známo, způsobilo ho opakované srovnávání Maďarska s řeckým scénářem státního bankrotu z úst lidí kolem premiéra. Ti prohlásili, že po svých socialistických předchůdcích objevili "fiskální kostlivce" a že tudíž letošní plánovaný deficit 3,8 % HDP bude až dvojnásobný.

Minulý čtvrtek zpráva prosákla do světových novin. V pátek ji premiérův mluvčí oficiálně potvrdil a burzy začaly padat v obavách ze šíření evropské dluhové krize na další státy.

Pokles pokračoval i dnes, euro je na novém čtyřletém minimu. Trpí však i samotné Maďarsko, které dalo Orbánovi přes dvě třetiny hlasů.

Pojištění proti bankrotu Maďarska zdražilo o 58 %

V pátek skoro o pět procent propadl maďarský forint. Naopak přirážka, kterou si investoři účtují k tříletým vládním dluhopisům jako pojistku proti státnímu bankrotu, vyletěla od pátku podle agentury Bloomberg o 58 procent. Forint dnes dopoledne mírně sílil, přirážka na dluhopisech ale dál rostla. Maďarská burza padala.

Střízlivější analytici přitom od počátku upozorňují, že Maďarsko udělalo v reformách velký pokrok, jeho očekávaný schodek kolem čtyř procent HDP nesahá loňskému řeckému deficitu 13,6 procenta ani po kotníky. A podobné je to u vládního dluhu, který narozdíl od řeckých 125 % dosáhne letos 79 % HDP.

Málokdo už dnes proto pochybuje, že z Orbánovy strany šlo o předem připravenou taktiku. Ta měla podle pozorovatelů dva scénáře: buď pro letošek u mezinárodních věřitelů vyjednat mírnější škrty ve výdajích své vlády nebo naopak získat výmluvu, proč nesplnit své populistické předvolební sliby na snižování daní.

Orbánův "plán B"

Pokud jde o první scénář, zjistil Orbán minulý týden v Bruselu, že je neschůdný. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond, které zemi v říjnu 2008 půjčily 20 miliard euro, ze sjednaných podmínek nesleví. Maďarsko tak musí dodržet letošní rozpočtový schodek na úrovni 3,8 % HDP. Kabinet tak bude muset škrtat víc, než si jeho předchůdci mysleli.

Na řadě je tak zřejmě orbánův "plán B" - odvolání slibu nižších daní, který si hospodářství zpomalené o loňských 6,3 % nemůže dovolit. Vinu za to teď premiér nejspíš hodí na "diktát EU a MMF", který před volbami slíbil ukončit.

Na jeho machiavelistický "plán B" však může (nejen) Maďarsko tvrdě doplatit.

"Uvidíme, nakolik budou rádoby uklidňující komentáře Fideszu zabírat na trzích. Maďaři si totiž nemohli vybrat horší chvilku k odhalování svých fiskálních kostlivců," upozorňuje ekonom ČSOB Jan Čermák. "Trhy totiž po špatných číslech z amerického trhu práce mají tendenci trestat všechna riziková aktiva, což forint a maďarské vládní dluhopisy nepochybně jsou."

 

Právě se děje

před 3 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy