Stínové ŘSD spočítalo, o kolik vás okradou kolony na D1

Petr Holub
23. 9. 2013 16:48
Zbytečnými uzavírkami při opravě dálnice D1 vznikají mnohamilionové škody

Praha - Oponenti Ředitelství silnic a dálnic spočítali, že zbytečnými uzavírkami při opravě dálnice D1 vznikají mnohamilionové škody. Na nejfrekventovanější tuzemské dálnici se od minulé středy do pátku jezdilo v úseku Mirošovice - Kývalka jen po třech pruzích, ačkoliv ŘSD slíbilo předem, že během celé rekonstrukce budou k dispozici vždy dva a dva pruhy (celkem čtyři) na Prahu i Brno.

Nadační fond Stínové ŘSD, jak popsal jako první deník Insider v pondělním vydání, spočítal, že tím vznikla motoristům škoda 24 milionů korun za zmíněné tři dny. Při výpočtu škod experti fondu využili jeden z parametrů tzv. "Systému hodnocení ekonomické efektivnosti silničních staveb", který vypracovalo ministerstvo dopravy. Vypočítávají se tím ztráty, které utrpí řidiči čekáním v koloně.

Ministerský předpis stanovuje cenu hodiny osobního času od 215 do 550 korun, podle toho, jestli jde o turistu, nebo byznysmena. Hodinové čekání kamionu přijde na 1029 korun.