Špekáčky a lovecký salám chrání Unie, jen ty s logem

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
21. 2. 2011 13:20
Čtyři tradiční uzeniny získaly v Česku a na Slovensku ochrannou známku
Poctivé špekáčky obsahující zpoloviny opravdu maso, jsou chráněné Evropskou unií.
Poctivé špekáčky obsahující zpoloviny opravdu maso, jsou chráněné Evropskou unií. | Foto: Kostelecké uzeniny

Brusel - Čeští a slovenští zpracovatelé masa slaví úspěch u Evropské komise se svými výrobky. Pro lovecký salám, špekáčky, spišské párky a liptovský salám se jim podařilo získat chráněné označení Evropské unie.

Tentokrát se nejedná o chráněné zeměpisné označení ani chráněné označení původu, které v minulosti získaly třeba třeboňský kapr, štramberské uši nebo české pivo. Tato označení totiž mají být zárukou, že chráněná dobrota pochází z konkrétní zeměpisné oblasti.

Nově evidované uzeniny mají nejnižší úroveň ochrany - zaručená tradiční specialita. Takovéto potraviny nejsou pevně vázané na konkrétní místo, ale musí mít tradiční složení nebo dodržovat tradiční způsob výroby.

"Špekáček opatřený logem EU totiž bude muset obsahovat minimálně 56% hovězího a vepřového masa. A naopak se bude muset obejít bez rozemletých kostí se zbytky masa, mouky, masokostní moučky nebo sóji," uvedl již dříve europoslanec Jan Březina.

Milovníkům tradičních uzenin ale komise vzkázala, že pouze na označení názvem se nebudou moci spoléhat. Stejný název budou moci používat i výrobci z jiných zemí, aniž by nutně museli dodržet předepsané složení. Jediný rozdíl bude v tom, že takto vyrobené uzeniny nebudou mít ochrannou známku EU.


 

Právě se děje

před 8 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy