Špekáčky a lovecký salám chrání Unie, jen ty s logem

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
21. 2. 2011 13:20
Čtyři tradiční uzeniny získaly v Česku a na Slovensku ochrannou známku
Poctivé špekáčky obsahující zpoloviny opravdu maso, jsou chráněné Evropskou unií.
Poctivé špekáčky obsahující zpoloviny opravdu maso, jsou chráněné Evropskou unií. | Foto: Kostelecké uzeniny

Brusel - Čeští a slovenští zpracovatelé masa slaví úspěch u Evropské komise se svými výrobky. Pro lovecký salám, špekáčky, spišské párky a liptovský salám se jim podařilo získat chráněné označení Evropské unie.

Tentokrát se nejedná o chráněné zeměpisné označení ani chráněné označení původu, které v minulosti získaly třeba třeboňský kapr, štramberské uši nebo české pivo. Tato označení totiž mají být zárukou, že chráněná dobrota pochází z konkrétní zeměpisné oblasti.

Nově evidované uzeniny mají nejnižší úroveň ochrany - zaručená tradiční specialita. Takovéto potraviny nejsou pevně vázané na konkrétní místo, ale musí mít tradiční složení nebo dodržovat tradiční způsob výroby.

"Špekáček opatřený logem EU totiž bude muset obsahovat minimálně 56% hovězího a vepřového masa. A naopak se bude muset obejít bez rozemletých kostí se zbytky masa, mouky, masokostní moučky nebo sóji," uvedl již dříve europoslanec Jan Březina.

Milovníkům tradičních uzenin ale komise vzkázala, že pouze na označení názvem se nebudou moci spoléhat. Stejný název budou moci používat i výrobci z jiných zemí, aniž by nutně museli dodržet předepsané složení. Jediný rozdíl bude v tom, že takto vyrobené uzeniny nebudou mít ochrannou známku EU.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech.

 

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy