Špekáčky jsou česká tradice, uzná už i Brusel

Tomáš Fránek
19. 10. 2010 15:05
Do sídla unie nedorazily žádné námitky, špekáčky jsou chráněnou značkou
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Kostelecké uzeniny

Brno/Brusel - Boj o záchranu špekáčků končí pro české výrobce a spotřebitele úspěšně. Podle zjištění online deníku Aktuálně.cz nestojí nic v cestě tomu, aby pochoutce od táboráků udělila Evropská unie oficiálně ochranu.

Špekáčky - podobně jako lovecký salám a spišské párky - budou v brzké době moci využívat označení "Zaručená tradiční specialita" v podobě loga EU.

Kvalita bude zaručená

Do dnešního dne totiž do sídla unie v Bruselu nedorazila žádná námitka nebo stížnost, která by ochranu EU mohla ještě zvrátit.

Potvrdil to europoslanec Jan Březina, podle kterého ochrana EU pomůže zvýšit kvalitu špekáčků na tuzemském trhu.

"Špekáček opatřený logem EU totiž bude muset obsahovat minimálně 56% hovězího a vepřového masa. A naopak se bude muset obejít bez rozemletých kostí se zbytky masa, mouky, masokostní moučky nebo sóji," uvedl Březina, podle kterého bude také přísnější kontrola ze strany EU.

Ukončením procesu, během kterého výrobci usilovali o ochranu, končí také několikaletý česko-slovenský spor.

O špekáčky a salám z dob jednotného Československa se totiž mezi Čechy a Slováky rozhořela hádka.

"Slováci nejprve postupovali jednostranně a v tichosti do Bruselu poslali vlastní žádosti, kterými si chtěli tradiční uzeniny uzurpovat pro sebe. Bylo třeba vyvinout značné úsilí včetně politického tlaku, aby svůj postup přehodnotili, zasedli k jednacímu stolu a zohlednili oprávněné zájmy českých výrobců," řekl Březina.

Česko - slovenský spor

Slovenské žádosti doputovaly do Bruselu na přelomu let 2006 a 2007. Pro české výrobce špekáčků by registrace výrobků jako slovenských znamenala buďto zastavení jejich výroby, přejmenování tohoto výrobku, nebo přísné dodržování postupu, uvedeného ve schválené žádosti.

Nakonec se však Češi a Slováci dohodli a obě země požádaly o ochranu společně.

Evropská unie rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení, chráněné označení původu a tradiční zaručenou specialitu. První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení.

Špekáčky i další uzenářské výrobky budou spadat do třetí kategorie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy