Špekáčky jsou česká tradice, uzná už i Brusel

Tomáš Fránek
19. 10. 2010 15:05
Do sídla unie nedorazily žádné námitky, špekáčky jsou chráněnou značkou
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Kostelecké uzeniny

Brno/Brusel - Boj o záchranu špekáčků končí pro české výrobce a spotřebitele úspěšně. Podle zjištění online deníku Aktuálně.cz nestojí nic v cestě tomu, aby pochoutce od táboráků udělila Evropská unie oficiálně ochranu.

Špekáčky - podobně jako lovecký salám a spišské párky - budou v brzké době moci využívat označení "Zaručená tradiční specialita" v podobě loga EU.

Kvalita bude zaručená

Do dnešního dne totiž do sídla unie v Bruselu nedorazila žádná námitka nebo stížnost, která by ochranu EU mohla ještě zvrátit.

Potvrdil to europoslanec Jan Březina, podle kterého ochrana EU pomůže zvýšit kvalitu špekáčků na tuzemském trhu.

"Špekáček opatřený logem EU totiž bude muset obsahovat minimálně 56% hovězího a vepřového masa. A naopak se bude muset obejít bez rozemletých kostí se zbytky masa, mouky, masokostní moučky nebo sóji," uvedl Březina, podle kterého bude také přísnější kontrola ze strany EU.

Ukončením procesu, během kterého výrobci usilovali o ochranu, končí také několikaletý česko-slovenský spor.

O špekáčky a salám z dob jednotného Československa se totiž mezi Čechy a Slováky rozhořela hádka.

"Slováci nejprve postupovali jednostranně a v tichosti do Bruselu poslali vlastní žádosti, kterými si chtěli tradiční uzeniny uzurpovat pro sebe. Bylo třeba vyvinout značné úsilí včetně politického tlaku, aby svůj postup přehodnotili, zasedli k jednacímu stolu a zohlednili oprávněné zájmy českých výrobců," řekl Březina.

Česko - slovenský spor

Slovenské žádosti doputovaly do Bruselu na přelomu let 2006 a 2007. Pro české výrobce špekáčků by registrace výrobků jako slovenských znamenala buďto zastavení jejich výroby, přejmenování tohoto výrobku, nebo přísné dodržování postupu, uvedeného ve schválené žádosti.

Nakonec se však Češi a Slováci dohodli a obě země požádaly o ochranu společně.

Evropská unie rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení, chráněné označení původu a tradiční zaručenou specialitu. První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení.

Špekáčky i další uzenářské výrobky budou spadat do třetí kategorie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy