Soud zamítl žalobu na Temelín, ekologové opět prohráli

Tomáš Fránek
18. 2. 2008 20:40
Proti skladu protestovali také obyvatelé Temelína

Brno - Ekologové si připsali na konto další prohru v soudních sporech o jadernou elektrárnu Temelín.

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost sdružení "V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín", kterému se nelíbil souhlas úřadů s umístěním skladu vyhořelého paliva v jaderné elektrárně. 

Už dříve sdružení Jihočeské matky u Nejvyššího správního soudu neuspělo s žalobou na to, že se nemohlo účastnit schvalování provozu prvního bloku jaderné elektrárny Temelín.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Jihočeské matky prohrály spor o zákaz Temelína

Co když bude těžká havárie?

Sdružení "V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín" se zase nelíbil zásah skladu vyhořelého paliva do krajinného rázu.

Zástupci sdružení v rámci tohoto řízení chtěli také, aby úřady posoudily dopady společného fungování skladu a elektrárny a zohlednily dopady případné těžké havárie zařízení.

Úřady vyhodnotily zásah do krajinného rázu jako přijatelný, ostatní námitky sdružení úřady neposuzovaly. Sdružení se proto obrátilo na soud, ale ani tam neuspělo.

Nejvyšší správní soud sice nezpochybnil námitky občanského sdružení, podle soudu ale přesahují předmět stavby z hlediska jejího zásahu do krajinného rázu.

Námitky ohledně bezpečnosti a vlivu skladu se totiž už posuzovaly v rámci jiného řízení.

Podle soudců tak není možné uplatňovat tyto námitky v každém dílčím řízení.

Znehodnotí to pozemky

Svoje námitky tedy mělo sdružení podle soudu uplatnit v rámci rozhodnutí o umístění stavby skladu.

Sklad, který bude potřebný od roku 2012 a bude stát v areálu jaderné elektrárny, schválilo ministerstvo životního prostředí a podpořilo zastupitelstvo Temelína a nedalekého Týna nad Vltavou.

Obyvatelé Temelína se obávali, že mezisklad vyhořelého paliva ještě víc znehodnotí ceny místních pozemků a ohrozí bezpečnost jejich a jejich dětí.

V roce 2004 se podepsala pod žádost na vyhlášení referenda o skladu téměř polovina obyvatel obce, což splnilo limit pro zákonný požadavek na referendum.

Plebiscit nakonec nebyl, jeho příznivci si jej neprosadili ani u Ústavního soudu. Podle ústavních soudců není samospráva kompetentní rozhodovat o stavbě skladu.

 

Právě se děje

Další zprávy