Skiareály letos vydělávají,ale ubývá západních turistů

Veronika Skálová Veronika Skálová
22. 3. 2009 10:05
Letošní zima je sice rekordně dlouhá, ale skiareály rozhodně nemají vyděláno na léta dopředu.
První jarní den je letos možné přivítat na lyžích i na sjezdovkách v Česku.
První jarní den je letos možné přivítat na lyžích i na sjezdovkách v Česku. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Předloňská zima byla nejhorší v historii, ta loňská podprůměrná. Naštěstí ta letošní zatím vypadá, že dosáhne rekordní délky. Podobně si libuje většina provozovatelů lyžařských vleků a skiareálů.

Přestože v druhé polovině března mohli v posledních letech nabízet sportovní vyžití maximálně ti na nejvýše položených horách, letos počítá řada středisek s provozem sjezdovek ještě o Velikonocích - tedy v polovině dubna.

„Výše položená střediska na západě republiky jedou od listopadu až dosud bez přestávky, více na východ položená střediska zahájila sezónu s koncem roku. Ale dodnes jsou ledaskde skvělé podmínky. Je možné, že některé areály budou v provozu až do konce dubna," přiblížil Jiří Lhota, místopředseda Svazu provozovatelů lanovek a vleků.

Ubylo cizinců, především Holanďanů

Pravděpodobně nejspokojenější jsou provozovatelé lyžařských center v Krušných horách. V jejich prospěch hraje bohatá sněhová nadílka  i zvýšená návštěvnost. Podle ČTK v některých střediscích na severozápadní hranici republiky přibylo až 50 procent návštěvníků a krušnohorští vlekaři očekávají o 10 procent vyšší tržby než vloni.

O něco slabší je zatím nekončící sezóna pro krkonošské podnikatele. Z hotelů i lanovek se totiž vytratila část lyžařů z Německa a Holandska. Místní hoteliéři se pokusili nepříznivé sezóně předejít a snížili ceny. I díky tomu se jim nejspíš podařilo udržet obsazenost alespoň na loňské úrovni.

Skiareál ve Špindlerově mlýně letos pocítil nárůst lyžařů, kteří přijeli spíš na kratší pobyt nebo rovnou jen na jediný den. „Enormní nárůst jsme zaznamenali u Poláků. Více je i Čechů. Naopak ubylo Němců a Nizozemců. Sezona zatím plní naše očekávání. Vánoce vyšly výborně, do poloviny února jsme měli proti loňsku mírný nárůst lyžařů. Nyní je to o něco slabší," řekl ČTK ředitel Skiareálu Jiří Beran.

Příliv Poláků však nenahradil úbytek západních turistů. V Peci pod Sněžkou jsou proto hotely méně obsazené než vloni.

„Skvěle si letos vedou především nová střediska, která také investovala hodně například do reklamy. Příkladem může být skiareál Lipno nebo Monínec," zhodnotil Lhota.

Analytik: pozor na lyžařské školy

Mírně klesající návštěvnost areálů v některých částech republiky ale odborníci nevidí nijak tragicky. Letošní tržby by mohly na většině míst pomoci nahradit část ztrát, které areály utrpěly v minulých „hubených" letech.

Absolutní spásou však jedna dlouhá sezóna není. Lyžařské areály mají podle Lhoty poměrně vysoké provozní náklady a musí neustále investovat do oprav i do nového vybavení například zasněžovací technikou.

Hlavně děti by se měly chránit.
Hlavně děti by se měly chránit. | Foto: Aktuálně.cz

„Prodloužení sezóny v níže položených střediscích ubralo návštěvníky výše položeným areálům, které bývaly v tomto období jedinou možností. Dosavadní čísla nevidím úplně negativně," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag.

Co by se však v budoucnu mohlo ukázat jako problém, je letošní výrazný výpadek lyžařských škol. Především v případě, že by tento výpadek trval několik let.

„Při našem namátkovém průzkumu jsme zjistili, že přibližně dvacet procent lyžařů propadlo lyžování právě díky lyžařským školám. To byl ten prvotní impuls, který vzbudil zájem o tento sport. Pokud by výpadek lyžařských škol trval déle, budoucí lyžařskou generaci by to mohlo výrazně oslabit," vysvětlil Beránek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy