Sazku by chtělo 15 firem, na příhlášku zbývají 3 dny

Ekonomika Ekonomika
6. 9. 2011 16:05
O novém majiteli rozhodne pouze nejvyšší nabídka
Sazku získá ten, kdo nabídne nejvíc.
Sazku získá ten, kdo nabídne nejvíc. | Foto: Jan Langer

Praha - Všichni, kdo mají k dispozici půl miliardy korun a pár dalších by byli ochotni přihodit, aby se stali majiteli nejstarší loterijní firmy v Česku, mají poslední tři dny na to, aby se přihlásili do tendru na nového majitele Sazky.

Upozornil na to prostřednictvím tiskové mluvčí insolvenční správce Sazky Josef Cupka. Reagoval také na situaci z minulého týdne, kdy skupina Penta, která je jedním z vážných zájemců o loterijní gigant, vystoupila proti podmínkám tendru.

"Striktní požadavky týkající se finančních plnění v rámci výběrového řízení zcela odpovídají hodnotě nabízeného podniku a požadavku, aby se výběrového řízení účastnili a citlivé informace v jeho rámci získali pouze takoví uchazeči, kteří mají skutečně vážně míněný zájem o koupi. Splnění těchto požadavků by nemělo činit zásadní potíže žádnému potenciálnímu kupci podniku, jehož hodnota se pohybuje v řádu miliard korun," uvedl Cupka v prohlášení.

Mezi podmínky tendru totiž patří například kauce ve výši půl miliardy korun i pokuta pro zájemce, kterého by neposvětil antimonopolní úřad ve výši 1,5 miliardy.

"Otevřenost tohoto tenderu zatím potvrzuje i fakt, že základní informační memorandum ohledně podniku Sazka si v rámci výběrového řízení vyžádalo a obdrželo více než 15 subjektů, které tím jednoznačně daly najevo svůj zájem se výběrového řízení - při znalosti jeho podmínek - účastnit," uvedl insolvenční správce.

Jediným kritériem výběru vítěze má být nejvyšší nabídnutá cena. Zájemci, kteří do pátku podají závaznou přihlášku, pak mají čas do 23. září, aby předložili svou nabídku a složili celou kupní cenu na účet založený pouze za účelem prodeje Sazky. O tři dny později bude vyhlášen vítěz tendru.


 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy