Recese stále tlačí ceny v průmyslu i zemědělství dolů

Veronika Skálová Veronika Skálová
16. 11. 2009 9:42
V říjnu sice pokles cen zpomalil, ale zatím se podle expertů nezvrátí
Cena prací ve stavebnictví klesla nejméně, meziročně dokonce mírně vzrostla. Ale málo.
Cena prací ve stavebnictví klesla nejméně, meziročně dokonce mírně vzrostla. Ale málo. | Foto: Karel Toman

Brno - Opět o něco níž zatlačila recese ceny, za které prodává zemědělství a průmysl své výrobky. Nižší než před měsícem byla v říjnu i cena stavebních prací. Informoval o tom Český statistický úřad.

Podle jeho údajů klesly ceny zemědělských výrobků od září o 1,6 procenta, v porovnání s loňským rokem dokonce o 19,3 procenta.

Průmysl snížil ceny, za které prodával své výrobky, o 0,2 procenta za měsíc, ve srovnání s loňským říjnem pak o 4,6 procenta. Propad je menší než v září, které meziročně snížilo ceny v průmyslu o 5,4 procenta.

"Deflace v průmyslových cenách ustupuje pomaleji, než se očekávalo. Tlak na marže a náklady firem je stále velmi intenzivní. Ani v příštím roce příliš nepovolí," zhodnotila Helena Horská z Raiffeisenbank.

Srovnávání s měsíci na konci loňského roku, kdy už se v Česku recese začala projevovat, a pomalu rostoucí cena ropy podle ní ke konci roku zmírní pokles cen v průmyslu asi na minus jedno procento.

Příliš dobře se nevedlo ani stavebnictví. Od září sice ceny prací poklesly jen o 0,1 procenta a meziročně dokonce rostly o 0,3 procenta, jedná se ale o nejmenší meziroční růst od roku 1995, kdy statistici začali údaj sledovat.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

před 1 hodinou

Při výbuchu bomby v blízkosti školy v Kábulu zemřelo nejméně 25 lidí, dalších 50 jich bylo zraněno. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy