Původní sovětské metro v Praze dojezdilo. Podívejte se

Původní sovětské metro v Praze dojezdilo. Podívejte se
Vozy Ečs se v pražském metru objevily jako první. Mytiščinský strojírenský závod je do Prahy dodával od zprovoznění metra (1974) do roku 1977. Kritici tehdy upozorňovali, že sovětské vozy jsou zastaralé (koncepce pocházela ze 30. let) a příliš těžké (mimo jiné se kvůli nim musel zpevňovat most přes Nuselské údolí).
Vnitřek původních souprav Ečs se od svých následníků lišil na první pohled kulatými stropními světly. První rok provozu pražského metra jezdily jen třívozové soupravy, už v roce 1975 se ale prodloužily na čtyři vozy. Současných pět vozů (více se na nástupiště ani nevejde) jezdí od roku 1979.
Vozy Ečs byly postupně vyřazovány v 90. letech, v běžném provozu skončily v roce 1997. Jedna souprava dodnes slouží při historických jízdách.
Následníky souprav Ečs se v roce 1978 staly vozy 81-71, se svými staršími bratry jezdily společně. Také vozy 81-71 vyráběl sovětský Mitiščinský strojírenský závod.
Foto: metroweb.cz
Petr Kučera Petr Kučera
4. 7. 2009 11:59

Tento týden naposledy vyjela v běžném provozu původní sovětská souprava pražského metra. Vagóny z Mitiščinského strojírenského závodu jezdily v Praze od roku 1978 jako následníci starších sovětských souprav Ečs. Nyní už budou k vidění jen modernizované nebo zcela nové vozy. Jedna původní pětivozová souprava 81-71 zůstane zachována pro historické jízdy, další asi tři vagóny získají muzea.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy