Průzkum: Někteří zájemci o práci žijí ještě v roce 2008

Veronika Skálová Veronika Skálová
17. 10. 2011 10:50
Zaměstnavatelé se setkávají s příliš vysokými požadavky na plat i malým zájmem o práci samotnou
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brno - Ačkoliv se o dopadech ekonomické recese na pracovní trh v Česku a jeho neradostných výhledech velmi často mluví, někteří uchazeči o práci zřejmě změnu v situaci ani za tři roky nestihli zaznamenat.

Podle průzkumu agentury Commservis mezi 119 středními a velkými firmami v Česku přicházejí na pracovní pohovory velmi často lidé s naprosto neálnými požadavky na platové ohodnocení.

"Na administrativní místa požadují uchazeči plat kolem třiceti tisíc korun. Na manažerské pozice je to požadavek dvakrát vyšší. Přitom jejich znalosti a zkušenosti zdaleka neodpovídají požadavkům zaměstnavatelů," uvedl ředitel agentury Commservis.com Tomáš Zdechovský.

Otázka na plat nesmí přijít příliš brzy

Zatímco mnozí uchazeči přicházejí na pohovor s požadavky a přestavami o platech a bonusech, nastavených předkrizovým trhem, zaměstnavatele donutila recese právě na těchto položkách šetřit. A také pečlivě vybírat, do koho se vyplatí víc investovat.

Uchazeči také často podceňují dojem, který na pohovoru vyvolají. Například nevhodně položenou otázkou právě na platové ohodnocení. Pokud ji položí příliš dychtivě a jako jednu z prvních, obvykle spadnou do škatulky těch, které na práci zajímá jen plat.

"Na jižní Moravě je poměrně vysoká nezaměstnanost. Přesto se setkávám s tím, že lidé si neváží práce a požadují nereálné platové ohodnocení. Příliš si zvykli práci odsedět a chybí jim osobní přínos. Takové zaměstnance nepotřebujeme," hodnotí majitel komunikační agentury Creative Communication Petr Lustig z Brna.

Právě přílišný zájem o plat a malý o samotnou pracovní náplň nakonec vede k tomu, že uchazeč ve výběrovém řízení neuspěje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda OSIRIS-REx letí z planetky Bennu zpět k Zemi. Nasbírala až 400 gramů vzorků

Sonda OSIRIS-REx americké vesmírné agentury NASA se po úspěšném splnění mise u planetky Bennu vydala v neděli pozdě večer SELČ na dvouletou cestu zpět. Na Zemi dopraví kapsli se vzorky odebranými z Bennu a podle záměrů vědců by se pak mohla zaměřit na zkoumání dalšího cíle, planetky Apophisu.

Realizace projektu začala v září 2016 vypuštěním sondy, která po dvouleté cestě dorazila začátkem prosince 2018 k Bennu. Poté OSIRIS-REx prováděla průzkum tělesa a připravovala se na splnění hlavního úkolu, odebrání vzorků. Loni po testovacích přiblíženích k tělesu sonda 21. října provedla úspěšný manévr s nabráním dostatečného množství materiálu z povrchu planetky.

Hlavní vědkyně projektu Dante Laurettaová podle agentury AP odhaduje, že sonda mohla získat 200 až 400 gramů vzorků, většinou drobných kousků. Každopádně je to mnohem víc než zamýšlených alespoň 60 gramů. Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti totiž s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

Zdroj: ČTK
Další zprávy