Prodej motorek klesl o pětinu. Honda předstihla Yamahu

Veronika Skálová Veronika Skálová
8. 7. 2009 19:05
Trojice nejčastěji kupovaných značek má stále stejné složení
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Za první pololetí letošního roku hlásí prodejci motocyklů pokles zájmu o všechny kubatury. Češi si za prvních šest měsíců roku koupili jen 11 768 nových motorek, což je o víc než tři tisíce méně než v loňském prvním pololetí. Vyplývá to z údajů zveřejněných Svazem dovozců automobilů.

Počet nových registrací klesl o 22 procent. Čtvrtinu z nich tvořily mopedy a motocykly do 50 kubických centrimetrů, třetinu pak motorky nad 50 kubických centimetrů.

Nejoblíbenější značky

Prodej v ČR za 1.pololetí:

Honda 996 ks

Yamaha 910 ks

Suzuki 682 ks

Rhon 464 ks

Kymco 440 ks

Pořadí nejčastěji kupovaných značek motorek zůstává v Česku stále stejné. Trojlístek Honda, Yamaha a Suzuki ani letos žádná další značka neohrozila, jen Honda si vyměnila čelní pozici s loni nejpopulárnější Yamahou.

Zájem o Hondy totiž klesl „jen" o 17 procent, o motocykly značky Yamaha dokonce o 29 procent. Třetí Suzuki letos ztratila dokonce 41 procent nových zákazníků.

O mnoho lépe si nevede ani legenda Harley Davidson. Z loňského dvanáctého místa mezi nejprodávanějšími motocykly spadl až na šestnácté. Počet registrací spadl o téměř 40 procent.

Podívejte se na novinky z letošní výstavy Motocykl 2009:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy