Příběh pana c.k. Fischera, příběh bez happy endu

Veronika Skálová Veronika Skálová
19. 7. 2009 21:20
Zkrachovalá Tomi Tour byla kopií CK Fischer. Jejímu rozmachu se však nepřiblížila

Brno - Hollywoodští scénáristé by tenhle příběh o vzestupu, pádu a opětovném návratu na scénu jistě nenechali bez patřičně pohnutého šťastného konce.

Příběh Václava Fischera se však neodehrává na stříbrném plátně, ale spíš na stránkách denního tisku. A odchod do zapadajícího slunce je mu zatím v reálném světě odepřen.

80. a 90. léta - stále vzhůru

Cesta Václava Fischera za úspěchem začala emigrací do západního Německa na konci roku 1978. Už o dva roky později založil absolvent Vysoké školy ekonomické svou první cestovní kancelář Fischer Reisen v Hamburku. Do poloviny 80. let z ní - podle oficiálního životopisu - vytvořil největší soukromou cestovní kancelář v Německu.

Jeho úspěchy pokračovaly i v 90. letech, jejichž začátkem si otevřel první kancelář v Praze. Právě on v Česku poprvé použil termín "last minute" a postupně přicházel se stále vyššími slevami.

O šest let později prodal německé Fischer Reisen a zaměřil se na podnikání v České republice, kde jeho impérium rychle rostlo. Charismatický usměvavý podnikatel v černém byl veřejně stále známější.

Lidé létali "s Fischerem na Kanáry", učili se cestovat za teplem v zimních měsících.

V druhé polovině 90. let už Václav Fischer kromě cestovní kanceláře vlastnil i leteckou společnost, vydavatelství, začínající síť obchodů s oděvy a doplňky Fischer Collection, společnost Fischer Entertainment i Nadaci Václava Fischera, která připravovala zájezdy k moři pro děti z dětských domovů.

V roce 1998 měla jeho cestovní kancelář obrat 3,8 miliardy korun a byla největší na trhu.

Politika - začátek konce?

O rok později oznámil Václav Fischer svůj vstup do politiky jako kandidát "politicky i finančně nezávislý". A to ve velkém stylu.

Tisíc podpisů, které by mu umožnily vstup do souboje o senátorské křeslo po zemřelém Václavu Bendovi, shromažďoval v den svých narozenin na ulici. Na setkání s narozeninovým dortem a šampaňským pozval lidi prostřednictvím inzerátů v tisku.

Podpisy získal a ve svém volebním obvodě se utkal mimo jiné s chartistou Ivanem Medkem kandidujícím za Čtyřkoalici nebo s herečkou Jiřinou Jiráskovou, kterou do čela své kandidátky postavila ODS. Do své kampaně investoval 3 miliony korun a jeho kampaň se nesla i ve znamení slovních přestřelek s Václavem Klausem.

Oba své soupeře v doplňovacích volbách do Senátu drtivě porazil, když získal přes 70 procent hlasů. Průzkumy veřejného mínění jej bleskově vynesly na pozici nejoblíbenějšího českého politika. A to přesto, že jeho aktivita jako senátora nebyla nijak výrazná. Stručně řečeno: Po masivní kampani se nad Fischerem-politikem zavřela voda.

21. století: ztráta a strmý pád

Rok 2000 nebyl nijak zázračný ani pro Fischera-podnikatele. Jeho společnosti jej uzavřely se ztrátou téměř 650 milionů korun. O rok později však zveřejňuje opět kladný výsledek - 46,3 milionu korun.

Tomi Tour oznamuje, že končí.
Tomi Tour oznamuje, že končí. | Foto: Aktuálně.cz

V roce 2002 mluví Václav Fischer poprvé o tom, že svou cestovní kancelář prodá. A současně oznamuje svůj odchod z politiky. "Není možné spojovat činnost podnikatele, majitele firmy, který je zároveň manažerem vlastní firmy, s politickou prací," konstatoval tehdy Fischer. A naznačil, že pokud se bude v České republice volit prezident přímo, měl by o tento post zájem.

Na jaře následujícího roku se ukazuje, že situace je černější, než Fischer naznačoval. Objevuje se sice informace o zájmu skupiny PPF tuto největší cestovku odkoupit, zároveň však také zprávy o desítkách milionů dluhů. Zahraniční partneři ztrácejí zájem.

V létě začali Fischerovo impérium rozebírat exekutoři. Bývalý senátor dluží přes 400 milionů korun Českým aeroliniím, České správě letišť i Komerční bance. V souvislosti se záchranou cestovní kanceláře se objevují jména skupiny Penta a Atlantik finanční trhy ropného magnáta Karla Komárka.

Ten nakonec do Fischerových firem opravdu vstupuje. Podíl v nich koupil za třikrát jednu korunu. Někdejší magnát a "vizionář" své impérium rychle opouští a s Komárkem se ještě několik let soudí. Tu o zaplacení dalších dluhů, tu o jméno cestovní kanceláře Fischer.

Ovšem Fischer se nevzdává. Svůj český krach označuje dodnes za křivdu.

Tomi Tour: další útok na ceny

Oznámil sice svůj záměr otevřít si další cestovní kancelář, nadlouho se však nad tímto slibem zavřela voda. Ostatně - první stránky tisku zaujímají v roce 2005 spíš zprávy o Fischerově německém a osobním bankrotu.

Znovu se někdejší guru českého cestování vrací na scénu až v roce 2007. A to jako "neplacený poradce" původně maličké cestovní kanceláře z Brna - Tomi Tour. Radí jí už od "bankrotového" roku 2005, vystupuje v jejích reklamách a strategie Tomi Tour se výrazně podobá někdejšímu vítěznému tažení CK Fischer, především obrovskými slevami a výhodnými nabídkami. Rychle se dostává do první desítky největších cestovek v zemi.

Fischer je zpátky.

Potíže začaly do tisku prosakovat během loňského podzimu - tehdy se v novinách objevily první zprávy o dluzích společnosti. Především u egyptské cestovní kanceláře, která na severu Afriky s Tomi Tour spolupracuje. Václav Fischer, již v roli obchodního a marketingového ředitele, jakékoliv dluhy popírá.

Ovšem - stěžují si i drobné agentury, které zájezdy "od Václava Fischera" prodávají. Platby za provize se totiž opožďují, a to i o několik měsíců. "Jsme zisková společnost," tvrdil Fischer jen dva dny před oznámením krachu cestovky, která jaksi zapomněla tři tisíce lidí v zahraničí...

Happy end příběhu Václava Fischera je zatím v nedohlednu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicky nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy