Přes sto lidí na jedno volné místo? Ať nás dají Polsku!

Tomáš Fránek
25. 2. 2013 14:10
Reportáž z regionu s nejvyšší nezaměstnaností. Z Jesenicka mizí práce i lidé
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Jeseník - Před diskontem Lidl v Jeseníku to na první pohled vypadá jako před každým jiným obchodem v České republice. Lidé tlačí většinou plné košíky jídla, parkoviště je slušně obsazeno.

Kromě toho, že mezi auty na parkovišti je o něco více starých škodovek a část nakupujících tvoří turisté - lyžaři -, nic nenasvědčuje tomu, že právě Jesenicko je místem, kde se nyní v Česku nejhůře hledá práce. Na jedno místo připadá 123 nezaměstnaných, takže najít práci je téměř nemožné.

V regionu jsou navíc jedny z nejnižších průměrných výdělků v republice.

„Možná to tak nevypadá, ale je to prostě vidět a cítit. Kdyby nebyla zima a nepřijeli lyžaři, tak tu lidé skoro přestali nakupovat. Když už jdou do obchodu, tak vybírají fakt to nejlevnější a třeba jenom jeden kus. Za rok se situace výrazně změnila, a to k horšímu," popisuje nákupní zvyky jedna z prodavaček.

Podobné je to i v jedné z restaurací v centru Jeseníku. „Za rok se situace velmi zhoršila. Místní neutrácejí, nemají peníze. Ještě že je zima se sněhem, takže turisté a také lázeňští hosté aspoň trochu situaci zachraňují," říká Kamil Janecký, který v restauraci pracuje.

"Tady chybí všechno - práce, silnice... Jsme bohem zapomenutý kraj," dodává Janecký.

Mizí práce i lidé

Statistiky ukazují, že Jesenicko, nejméně lidnatý kraj v Česku, odříznutý od zbytku země i Olomouckého kraje horami, je na tom skutečně špatně.

Z celého regionu mizí mladí lidé, za deset let tu průměrný věk stoupl na 41 let. Kdo může, tak jde z Jesenicka pryč, a to především kvůli práci. V regionu najdeme i obce, kde je bez zaměstnání téměř polovina dospělých.

Místo 70 tisíc lidí, kteří na Jesenicku žili ve třicátých letech minulého století, zůstalo v regionu už jenom asi 42 tisíc obyvatel (samozřejmě velký vliv na to měl odsun sudetských Němců po druhé světové válce).  Od začátku devadesátých let minulého století už sice odchod lidí z Jesenicka není tak velký, problém je ale výrazný úbytek právě mladých lidí.

Co je běžné v jiných regionech, nemusí na Jesenicku platit. Na severu regionu jsou třeba jenom dva bankomaty. Z některých obcí - včetně relativně větších, jako je Vidnava nebo Mikulovice - tak mají lidé k nejbližšímu bankomatu přes deset kilometrů.

Nejvíc sebevrahů v zemi

Okres Jeseník společně s Tachovskem vede i další smutnou statistiku - v přepočtu na sto tisíc obyvatel tu evidují 21,7 sebevraha, nejvíc v zemi. 

Jeseničtí policisté také loni zaznamenali více než dvě desítky případů trestných činů souvisejících s drogami - oproti předchozímu roku je to o čtvrtinu více. Zabavili také sedm varen pervitinu. Podle policistů se na této trestné činnosti jednoznačně odráží především tíživá sociální situace v regionu.

Lidé, kteří vycházeli z jesenické pobočky úřadu práce, mají jasno - žádná práce pro ně není a v dohledné době asi ani nebude.

„Ať nás raději prodají Polsku, horší to stejně už být nemůže," říká starší muž.

Jenže ani na polské straně hranice není situace nijak růžová - počty lidí bez práce jsou v podstatě stejné jako na Jesenicku.

"Ale aspoň se dostanou, kam chtějí. Tady nemáme silnice, ruší se vlaky a autobusy a přes hory se pěšky nedostaneme," dodává muž.

Pohled na přehled volných míst zájemce nijak zvlášť nepotěší - pár číšníků, kuchaři, řidiči, vrátný nebo recepční. Nabízený plat se přitom téměř ve všech případech pohybuje kolem deseti tisíc korun, u některých míst jde navíc jenom o dohody o provedení práce nebo zkrácené úvazky.

Lidé nevěří, že se to změní

„Je tu fakt velmi špatná nálada. Co je lidem platná krásná příroda, když tu mají hluboko do kapsy a nevidí žádnou perspektivu. Dcera i syn raději odešli po studiích pryč, práci by tu nesehnali," vysvětluje Milena Kučerová.

Ta patří mezi ty šťastnější - jako účetní práci ještě má. „Ale za poslední rok mi taky práce ubylo. Malé firmy a živnostníci končí. Nemají komu prodávat, pro koho pracovat," vysvětluje.

Přes zimu přece jenom zaměstnanost v regionu ještě drží turistický ruch a sníh. Část místních našla práci v lyžařských areálech i v penzionech. Do nich v celých Jeseníkách šly dvě miliardy korun z dotací.

Na jaro by ale ještě nezaměstnanost mohla dál růst. Jarní a letní sezona nejsou pro návštěvníky hor zdaleka tak atraktivní jako zima.

Jenom trochu optimismu přinášejí zprávy z několika větších firem působících na Jesenicku. Společnosti, jako je třeba Warex, Hard Jeseník nebo Českoslezská výrobní, nyní nepočítají s žádným propouštěním, některé navíc hledají svářeče a další dělníky.

A jako jediný z uzavřených závodů zkrachovalého oděvního giganta OP Prostějov znovu začal vyrábět právě závod v Jeseníku. Tam nyní pracuje na třicet lidí. 

Švédská firma Cavaliere do Jeseníku stěhuje výrobu ze Slovenska a část produkce z Turecka. Jesenický závod OP v minulosti pro švédskou společnost vyráběl oděvy. "Investovali jsme zde hodně peněz, abychom vytvořili továrnu se špičkovými technologiemi na vysokém evropském standardu," uvedl jednatel české pobočky Tex Trading Cavaliere Jan Frick.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak hledat volná pracovní místa?

 

Právě se děje

před 29 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy