Překvapení stavebnictví, Subterra čeká trojnásobný zisk

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
2. 1. 2011 13:05
Celkově ovšem skupina Metrostav očekává pokles zisku i tržeb kvůli stagnaci stavebnictví
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stavební firma Subterra předpokládá za rok 2010 násobně lepší hospodářské výsledky než o rok dřív. Oznámení přichází v roce, který jinak čeští stavitelé označují za jeden z nejčernějších v historii.

Subterra, která se zaměřuje hlavně na dopravní stavby, počítá se zvýšením zisku před zdaněním na trojnásobek výsledku z roku 2009. Vyplývá to z odhadů firmy, které ČTK sdělil její mluvčí Vladislav Beneš.

Předloni podnik vydělal před zdaněním 56,2 milionu korun, za rok 2010 by to mělo být 170 milionů Kč. Výkony podle odhadu překročí čtyři miliardy Kč. V roce 2009 činily 4,1 miliardy Kč.

"Na vyšší zisk mají vliv zejména vyšší výkony o zhruba 400 milionů korun, jejich příznivá struktura umožňující vhodné využívání našich kapacit i uzavření některých rizikových projektů v předchozím období," řekl ČTK Beneš.

Subterra se v rámci skupiny Metrostav podílí například na mnohamiliardovém projektu pražského tunelu Blanka.

Počet zaměstnanců firmy se pohybuje kolem tisíce. Během roku 2010 Subterru opustilo zhruba 60 lidí. Část z nich podle mluvčího odešla do důchodu nebo si našla jinou práci, další ale kvůli úbytku zakázek v některých oblastech dostali výpověď.

Propouštění pracovníků přitom nemusí být konečné. "V následujícím období s poklesem práce na infrastrukturních stavbách budeme muset velmi pravděpodobně dále snížit počet zaměstnanců," uvedl Beneš. Ve firmě v současnosti probíhá kolektivní vyjednávání, výsledek ale pravděpodobně nebude známý do konce ledna.

Metrostav, do jehož skupiny Subterra spadá, naopak za rok 2010 očekává pokles zisku i tržeb způsobený celkovým snížením výkonu stavebnictví.

Subterra vznikla v roce 1992 na základě privatizačního projektu ze svého předchůdce, její kořeny ale sahají až do roku 1964. Součástí skupiny Metrostav je od roku 2005.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy