Poplatky od hoteliérů vystřelily příjmy z hudby vzhůru

Povinnost platit za televize a rádia na pokojích, ale i výnosy z kabelových televizí a z internetových přenosů hudby zvýšily příjmy OSA.
Hotely i další ubytovací zařízení musí platit poplatky za všechny přístroje na pokojích. Ilustrační foto.
Hotely i další ubytovací zařízení musí platit poplatky za všechny přístroje na pokojích. Ilustrační foto. | Foto: Štěpán Vrzala

Praha - Rok 2009 už bude nejspíš vždycky označován jako „krizový". Pro ty, které živí autorská práva k hudbě ale tak zlý zřejmě nebyl. Ochranný svaz autorský (OSA), který je zastupuje totiž v loňském roce zvýšil své příjmy o 44,5 milionu korun na rekordních 857,7 milionu, tedy téměř o pětinu.

Jak informovala ČTK, vyšší výnosy zajistil svazu hlavně nárůst inkasa za televizní a rozhlasové poplatky v ubytovacích zařízeních a za poplatky z televizního vysílání, kabelových přenosů a internetu.

"Odměny tuzemským nositelům práv k hudebním dílům dosáhly celkové hodnoty 496,6 milionu korun. Zahraničním autorům hudebních děl svaz poukázal 138 milionů korun. V celkovém úhrnu bylo v roce 2009 na autorských odměnách vyplaceno 634,7 milionu korun," uvedl OSA ve své ročence.

Nejvyšší částku inkasoval svaz za veřejné provozování hudby, čemuž napomohla především novela zákona, která obnovila povinnost platit rozhlasové a televizní poplatky za přijímače umístěné v ubytovacích zařízeních.

Hoteliéři nasypali do pokladny autorského svazu loni 47 milionů korun z celkem 317 milionů pocházejících z veřejného provozování hudby.

Více než dřív vydělal OSA dvojnásobek za vysílání hudby přes internet, téměř na dvojnásobek vzrostly i poplatky od provozovatelů kabelového přenosu.

Na druhou stranu ale majitelům autorských práv poklesly příjmy z prodeje hudebních a filmových nosičů, stejně jako prázdných CD, DVD. Svaz to přičítá na vrub rostoucí oblibě externích disků a flash disků, která snížila prodej CD a DVD z nichž OSA inkasuje poplatky. Po novele zákona navíc klesly její příjmy právě z prodeje flashdisků a harddisků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy