Pokuta za Opencard. Praha klamala s jízdným "zdarma"

Petr Kučera Petr Kučera
12. 6. 2012 19:55
Dopravní podnik dostal pokutu 100 tisíc korun od České obchodní inspekce
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dopravní podnik hlavního města Prahy dostal pokutu 100 tisíc korun od České obchodní inspekce za klamání zákazníků. Informuje o tom Deník Insider.

Údajně bezplatné jízdné, na které lákal děti od 10 do 15 let a seniory od 65 do 70 let, bylo totiž ve skutečnosti podmíněno nákupem speciální aplikace na opencard za 120 korun.

Rozhodnutí, které má Deník Insider k dispozici, pochází už z poloviny prosince. Dopravní podnik ani pražský magistrát jako zástupce jeho vlastníka se jím ale zatím "nepochlubily". Jde přitom o už definitivní verdikt - pokuta se stala pravomocná, dopravní podnik se proti ní neodvolal a pochybení uznal.

Nový tarif s jízdným "zdarma" pro uvedené skupiny cestujících začal platit od července loňského roku. Zástupci ODS ve vedení magistrátu tak splnili jeden ze svých předvolebních slibů, připomíná Insider.

Zdarma za 120 korun

Podle České obchodní inspekce porušil podnik zákon o ochraně spotřebitele, protože použil klamavou obchodní praktiku. Při prezentaci služby na svém webu, formou tiskových zpráv i dalších sdělení totiž používal slova "zdarma" a "bezplatně", přestože za ni lidé museli ve skutečnosti zaplatit jednorázový "vstupní poplatek" 120 korun.

Pokuta 100 tisíc korun je nicméně ve spodní úrovni možností, které inspekci dává zákon. Podle něj totiž může ČOI udělit sankci až do výše pěti milionů.

Navzdory povinnému stodvacetikorunovému poplatku ale mohou děti a senioři výrazně ušetřit. Při častém využívání hromadné dopravy se jim vrátí už během pár dnů či týdnů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy