Pokuta za Opencard. Praha klamala s jízdným "zdarma"

Petr Kučera Petr Kučera
12. 6. 2012 19:55
Dopravní podnik dostal pokutu 100 tisíc korun od České obchodní inspekce
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dopravní podnik hlavního města Prahy dostal pokutu 100 tisíc korun od České obchodní inspekce za klamání zákazníků. Informuje o tom Deník Insider.

Údajně bezplatné jízdné, na které lákal děti od 10 do 15 let a seniory od 65 do 70 let, bylo totiž ve skutečnosti podmíněno nákupem speciální aplikace na opencard za 120 korun.

Rozhodnutí, které má Deník Insider k dispozici, pochází už z poloviny prosince. Dopravní podnik ani pražský magistrát jako zástupce jeho vlastníka se jím ale zatím "nepochlubily". Jde přitom o už definitivní verdikt - pokuta se stala pravomocná, dopravní podnik se proti ní neodvolal a pochybení uznal.

Nový tarif s jízdným "zdarma" pro uvedené skupiny cestujících začal platit od července loňského roku. Zástupci ODS ve vedení magistrátu tak splnili jeden ze svých předvolebních slibů, připomíná Insider.

Zdarma za 120 korun

Podle České obchodní inspekce porušil podnik zákon o ochraně spotřebitele, protože použil klamavou obchodní praktiku. Při prezentaci služby na svém webu, formou tiskových zpráv i dalších sdělení totiž používal slova "zdarma" a "bezplatně", přestože za ni lidé museli ve skutečnosti zaplatit jednorázový "vstupní poplatek" 120 korun.

Pokuta 100 tisíc korun je nicméně ve spodní úrovni možností, které inspekci dává zákon. Podle něj totiž může ČOI udělit sankci až do výše pěti milionů.

Navzdory povinnému stodvacetikorunovému poplatku ale mohou děti a senioři výrazně ušetřit. Při častém využívání hromadné dopravy se jim vrátí už během pár dnů či týdnů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 39 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 44 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy