Podíl nesplacených úvěrů v Česku za červen vzrostl

ČTK ČTK
17. 8. 2011 16:31
Podíl úvěrů, které Češi nesplatili, se v červnu zvýšil.
Foto: Reuters

Praha - Podíl nesplacených úvěrů v Česku během června mírně stoupl. Informovala o tom Česká národní banka.

Počet úvěrů, které Češi v červnu nesplatili, představoval  6,3 procenta. To je o 0,03 procentního bodu více než během května.

V případě domácností, které úvěr po dobu 90 a více dní nesplácely, přitom podíl klesl z květnových 5,21 procenta na 5,23 procenta. U nefinančních podniků zůstal podíl neuhrazených půjček na 8,45 procenta.

Podle základního scénáře z aktuálních zátěžových testů České národní banky by podíl úvěrů v selhání na úvěrech celkem měl pomalu začít klesat.

Další scénáře, které počítají s nepříznivým vývojem ekonomiky, ovšem předpokládají opak a růst úvěru v selhání až k 15 procentům u podniků a k devíti procentům u domácností.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během letošního června vzrostly o 7,3 miliardy korun na 1,081 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o zhruba 69 miliard korun.

Zadluženost podniků v červnu meziročně vzrostla o 27,8 miliardy korun na 931,6 miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy