Peníze znovu zdražují, ČNB překvapivě zvýšila sazby

Dušan Klimeš
30. 8. 2007 16:16
Radní posunuli sazby o čtvrt procenta
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česká národní banka dnes překvapila velkou část analytiků. Neočekávaně totiž zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 3,25 procenta.

Přitom odborníci vesměs věřili, že se zvýšení Česko dočká až na zářijovém zasedání ČNB.

Ještě před rokem měla ČNB svoji repo sazbu nastavenou o jedno procento níž. Poslední zvyšování sazeb proběhlo minulý měsíc.

"Bylo otázkou, zda se bankovní rada nenechá zviklat turbulencemi na globálních trzích, které vedly ke skokovému posílení české koruny. Domácí fundamentální ukazatele však jasně hovoří ve prospěch vyšších úrokových sazeb a hovoří pro ně i inflační prognóza ČNB z července," říká analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Foto: Ondřej Besperát

Naopak Petr Dufek z ČSOB zvýšení sazeb nepředpokládal. Přestože podle něj ekonomika dobře šlape a rychle rostou mzdy, není příliš velký tlak na poptávkové straně, který by vyžadoval rychlou reakci ČNB.

Divoké akcie

"Od minulého zasedání bankovní rady jsme byli svědky několika protiinflačních údajů, navíc došlo k výraznému skokovému posílení české koruny vůči euru," říká Filip Štěrba z České bankovní asociace.

Proč ČNB zvyšuje sazby, když chce brzdit inflaci? Čtěte ZDE

Navíc v posledních dnech a týdnech prochází svět problémy na akciových trzích. Ty šly ke dnu kvůli problémům na americkém hypotečním trhu.

"Vzhledem k tomu, že nedávné turbulence lze zatím ztěží prohlásit za definitivně ukončené, lze očekávat přetrvávající protiinflační působení koruny. Za této situace je fakt, že ČNB s dalším zvýšením sazeb minimálně jeden měsíc nepočkala, poněkud překvapivý," dodává Štěrba.

Podporu pro své rozhodnutí ale mohou radní ČNB hledat v ranních zprávách Českého statistického úřadu.

Podle něj opět výrazně vzrostla průměrná mzda, a to o 7,4 procenta nominálně. Spolu s rychle rostoucí ekonomikou a snižující se nezaměstnaností jsou to důvody pro to, aby zvýšením sazeb zkusila zabránit přehřátí ekonomiky.

Nyní je řada na českých bankách a finančních ústavech, jak zareagují. Sazby ČNB totiž zásadním způsobem ovlivňují úrokovou sazbu v celé ekonomice.

Dá se tedy čekat, že se zvýší úroky z úvěrů a hypoték, které se tak pro firmy a občany stanou dražší.

Na druhou stranu mají šanci banky zvednout nepatrně úroky z vkladů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

FBI nevedla vůči Trumpovi politicky motivované vyšetřování, uvedl inspektor

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa politicky motivované vyšetřování, ačkoli se několika chyb dopustil. K tomuto závěru dospěl v pondělí ve zveřejněné zprávě generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz. Inspektor prověřoval pochybnosti o počátcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a také to, zda FBI v případu dodržoval zákony.

 

před 50 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy