Opatrnost v krizi? Na půjčkách rozhodně vidět není

Veronika Skálová Veronika Skálová
30. 9. 2009 23:28
Zájem o půjčky je srovnatelný s loňským rokem. Krize jej nezchladila
Zájem o půjčky se příliš nemění. Snad jen úvah o dalším úvěru ubývá.
Zájem o půjčky se příliš nemění. Snad jen úvah o dalším úvěru ubývá. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Po absolutním vrcholu, který znamenal v oblasti půjček a úvěrů loňský rok, by byl logickým krokem příchod obezřetnosti a větší střídmosti. Pokud si ale lidé další půjčku dvakrát rozmyslí, v bankách a nebankovních společnostech to nijak výrazně nepocítili.

"V prvním pololetí letošního roku jsme v porovnání se stejným obdobím loňského roku zaznamenali mírný pokles spotřebitelských úvěrů. Je to dáno především tím, že ve společnosti stále přetrvává nejistá atmosféra související s finanční krizí. Druhým důvodem poklesu je i fakt, že 1. pololetí roku 2008 bylo mimořádně silné," zhodnotila vývoj Klára Pačesová z České spořitelny.

Průměrná výše spotřebitelského úvěru podle ní dokonce vzrostla, a to ze 110 tisíc na 118 tisíc. "Je to dáno i tím, že jsme posunuli hranici nezajištěných úvěrů na půl milionu korun," dodala.

Podle ČSOB chování jejích klientů ve vztahu k půjčkám žádné změny nezaznamenalo a Komerční banka v letošním prvním pololetí poskytla dokonce o 9 procent úvěrů více než vloni.

"Tento nárůst byl způsoben především hypotékami, které vzrostly o 17 procent a úvěry malým podnikům, které vzrostly o téměř 11 procent," dodala mluvčí banky Monika Klucová.

Změny jsou minimální, zájem je o pojištění

Jen menší výkyvy oproti loňskému roku sledují také nebankovní společnosti.

"Další půjčku plánuje asi polovina našich klientů, vloni to bylo 55 procent. V regionech s vysokou nezaměstnaností je však méně, 36 procent," zhodnotil mluvčí Providentu Ondřej Holoubek.

Podle něj se zvýšil počet klientů, kteří mají vyšší příjmy, což podle něj může být dáno zpřísněním kritérií v bankách na začátku krize.

"Lidé se čím dál víc učí používat kreditní karty, zvyšuje se počet vydaných karet i objem peněz, které lidé jejich prostřednictvím utratí. Naopak klesla poptávka po hotovostních úvěrech a nákupech na splátky," zhodnotila vývoj Eva Řimnáčová, mluvčí společnosti Home Credit.

Zato se klienti začali víc zajímat o možnost pojistit se proti ztrátě zaměstnání. "Od letošního ledna se pojištěnost úvěrů zvýšila o 10 procent," upozornila.

Velký zájem o pojištění neschopnosti splácet úvěr je také u ČSOB. "Mají jej sjednané tři čtvrtiny našich klientů. Je to však stabilní jev, ne novinka poslední doby," podotkla mluvčí banky Irena Zatloukalová.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy