Obří bankrot automobilky je tu, GM chce ochranu

Tomáš Fránek
1. 6. 2009 16:33
General Motors vyhlásila bankrot ve 14 hodin
Stmívání nad legendou "GM"
Stmívání nad legendou "GM" | Foto: Reuters

Detroit - Automobilka General Motors dnes vyhlásila bankrot. Firma, která byla 76 let největší automobilkou světa, už není schopná splácet své dluhy.

Jde o největší průmyslový krach v americké historii. General Motors je obří firma,  koncern zaměstnává 92 000 lidí a ve Spojených státech je nepřímo zodpovědný za 500 000 penzistů. Loni i přes výrazný pokles prodeje dosáhl obratu 180 miliard dolarů a po celém světě prodal 8,3 milionu aut.

Sledujete s deníkem Aktuálně.cz, co se kolem automobilky dnes děje, jak na situaci ve firmě reagují politici a média.

GM vypadl z žebříčku:

Akcie GM po vyhlášení krachu vypadly z báze Dow Jonesova indexu, který se skládá z akcií 30 největších a nejvíce obchodovaných amerických společností. "Problematická situace General Motors nám nedává jinou možnost, než tyto akcie z Dow Jonesova indexu vyřadit. Vyhlášení bankrotu akcie okamžitě diskvalifikuje bez ohledu na to, jakou má firma historii, nebo jaká je její úloha jako kulturní ikony," uvedl šéf Dow Jones Robert Thomson.

Založeno v roce 1908:

Společnost General Motors založil 16. září 1908 William Durant. Ještě než Durant začal vyrábět motorové vozy, konstruoval "auta" tažená koňmi. Právě v roce 1908 GM koupila Buick Motor Company, během následujících let se však koncern rozšířil o výrobu vozů Oldsmobile či Cadillac.

Potvrzeno, GM požádala o ochranu:

GM vyhlásila bankrot. Uvedla to agentura AP. Společnost oznámila, že už není schopna splácet své dluhy a ve firmě tak dneškem startuje řízený bankrot. Automobilka byla 76 let světovou jedničkou. První příčku si držela od roku 1931 do roku 2007. Loni ji sesadila japonská Toyota.

První část firmy už bankrot vyhlásila:

Žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli dnes podala jedna ze součástí GM. Jde o newyorské obchodní zastoupení Chevrolet-Saturn of Harlem, jehož aktiva i závazky přesahují miliardu dolarů.

Desítky minut od bankrotu:

General Motors požádá za pár desítek minut o bankrotovou ochranu před věřiteli. Podle agentury Reuters to potvrdili představitelé americké vlády. GM předloží žádost soudu ve 14 hodin. Na 17:55 je ohlášen projev amerického prezidenta Baracka Obamy k situaci v automobilovém průmyslu a krátce poté plánuje zahájit tiskovou konferenci generální ředitel GM Fritz Henderson.

Nejsou žádné záruky, vyhrály odbory:

 Analytik Peter Kaufman ze společnosti Gordian Group podle ČTK upozornil, že vláda nemá žádné záruky, že se z GM stane životaschopný a konkurenceschopný podnik. "Jediným vítězem, kterého zde vidím, jsou odbory. Daňový poplatník vítězem není," dodal. Podle analytika Aarona Bragmana z firmy IHS Global Insight má však GM nyní mnohem větší šanci, aby se stala zdravým podnikem, než před šesti měsíci.

Pomůže Kanada:

Sídlo General Motors Corp. v Detroitu jasně dokazuje, o jak mamutí firmu jde.
Sídlo General Motors Corp. v Detroitu jasně dokazuje, o jak mamutí firmu jde. | Foto: Reuters

Kanada podniku poskytne 9,5 miliardy amerických dolarů za 12procentní podíl. Výměnou za ústupky ve zdravotní péči pro bývalé zaměstnance v penzi získá tento program pro členy odborového svazu United Auto Workers 17,5 procenta koncernu. Na držitele nezajištěných obligací připadne deset procent. Odbory a držitelé dluhopisů ale získají ještě záruky na koupi navýšení podílů.

Ministr věří:

Americký ministr financí Timothy Geithner dnes vyjádřil naději, že americké automobilky opustí bankrotový režim bez potřeby další vládní pomoci v budoucnosti. Podle nejmenovaného představitele vlády získají daňoví poplatníci v USA v rámci tříměsíční restrukturalizace 60 procent automobilky GM výměnou za státní pomoc v celkové hodnotě 50 miliard dolarů.

Sametový bankrot:

Obamova administrativa udělala prakticky všechno proto, aby vstup konkursního řízení proběhl co nejhladčeji s tím, že z konkurzního řízení má vyjít nový, o dluhy a několik značek odlehčený, výrobce automobilů, míní analytik ČSOB Jan Čermák.

Konec neúspěšného období:

Bankrot by měl zakončit tři dekády trvající pokles podniku, který se vyhrotil za světové hospodářské krize, vysokých cen ropy a nedostupnosti úvěrů, napsala agentura Reuters.

Větší bankrot byl Lehman a WorldCom:

Případný a očekávaný bankrot největší americké automobilky a světové dvojky General Motors by byl třetím největším bankrotem v americké historii od roku 1980 a největším bankrotem mezi automobilkami.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Roberta Millera: Bankrot Detroitu 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Krasobruslaři Taschlerovi mají životní 6. místo na ME, vyhráli Italové

Krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi na mistrovství Evropy obsadili šesté místo v kategorii tanečních párů. I když ve volném tanci atakovali osobní rekord, ve srovnání s rytmickým tancem si o jednu příčku pohoršili. I tak dosáhli svého maxima na ME a poprvé se dostali do nejlepší desítky. Titul získali Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri.

Taschlerovi podobně jako v rytmickém tanci jeli s velkým nasazením bez výraznějšího zaváhání a známkou 111,43 bodu se přiblížili na 36 setin svému maximu, které zaznamenali v listopadu právě v Espoo při závodě Grand Prix. Francouzský pár Evgeniia Loparevová, Geoffrey Brissaud, který po rytmickém tanci ztrácel jen 42 setin, je porazil o tři a půl bodu.

před 8 hodinami

Reakce bude silná a rychlá, vzkázal izraelský premiér po útoku v Jeruzalémě

Reakce Izraele na páteční útok palestinského střelce v Jeruzalémě bude "silná, rychlá a přesná". Prohlásil to v sobotu podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Při útoku přišlo o život sedm lidí a byl nejsmrtelnějším v oblasti Jeruzaléma od roku 2008.

Palestinský ozbrojenec v pátek přijel autem k budově ve východním Jeruzalémě, která se využívá jako synagoga, a zahájil palbu. Střelba začala v době, kdy lidé vycházeli ven po večerních modlitbách. Policie uvedla, že útočníka, který byl obyvatelem východního Jeruzaléma, zastřelila.

Podle izraelských médií byl terorista údajně člen Hamásu, což je islamistické hnutí, které vládne v Pásmu Gazy. Otec jednadvacetiletého střelce agentuře Reuters řekl, že jeho syn nemá žádné vazby na militanty. Žádna skupina se zatím ke střelbě nepřihlásila. V sobotu se ale v Jeruzalémě znovu střílelo. Podle policie třináctiletý Palestinec poranil dva muže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy