O kávu či stravenky přišla už třetina zaměstnanců

Veronika Skálová Veronika Skálová
21. 8. 2009 13:40
Zaměstnanecké výhody se tenčí, například dovolenou navíc si mohlo dopřát o 9 procent méně lidí než před rokem
Káva na účet zaměstnavatele? Pokud bojuje s krizí, můžete se s ní rozloučit.
Káva na účet zaměstnavatele? Pokud bojuje s krizí, můžete se s ní rozloučit. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Popíjíte v práci kávu či chlazené nápoje na účet svého zaměstnavatele? Máte dovolenou navíc nebo vám firma přispívá na důchodové spoření?

Pokud požíváte stejných zaměstnaneckých výhod jako před rokem, patříte podle údajů společnosti Profesia k těm šťastnějším. Společnost mimo jiné provozuje i portál Merces, který shromažďuje údaje o platech a pracovních podmínkách.

V letošní první pololetí totiž ve výčtu takzvaných benefitů poměrně tvrdě zaúřadovala krize. Například dovolenou navíc si podle zveřejněných dat mohlo dopřát o 9 procent méně lidí než před rokem. O osm procent zaměstnanců méně si pak mohlo na pracovišti dopřávat nápoje na účet zaměstnavatele.

"Porovnali jsme nemzdové benefity v prvním pololetí letošního a minulého roku. Naprosto všechny byly postupně přiznávány menšímu počtu zaměstnanců. Je evidentní, že zaměstnavatelé reagují na ekonomickou krizi. Je mnohem jednodušší omezit poskytované benefity než snížit mzdy nebo část lidí propustit," poznamenal jednatel společnosti Profesia Dalibor Jakuš.

O kolik lidí méně je má?

Srovnání 1. pololetí 2008 a 2009

Dovolená navíc -8,9%

Nápoje na pracovišti -7,9%

Příspěvek na důchodové
spoření -7,5%

Vzdělávání zaměstnanců -5,8%

Pružná pracovní doba -5,7%

Příspěvek na stravu
(nad rámec povinnosti) -4,3%

Proplácení sportovních,
kulturních aktivit -4,0%

Přibylo také těch, kteří si ke svému platu nemohou připočítat vůbec žádný benefit. Zatímco v loňském prvním pololetí byla takových lidí asi čtvrtina, letos jejich podíl dosáhl téměř 35 procent, tedy více než třetiny.

Škrtají i úřady

Na zaměstnaneckých výhodách nešetří pouze soukromé společnosti, ale i státní správa a samospráva. Ta podle Profesie nejvíce omezila dovolenou navíc, pružnou pracovní dobu a proplácení sportovních či kulturních aktivit.

"Oproti privátní sféře je v této oblasti nižší podíl zaměstnanců, kteří nemají na benefity nárok. Jejich počet se ale i tak zvýšil o polovinu, z 16 na 24 procent," upozornil Jakuš.

Naopak mezi úředníky přibylo těch, kdo mohou používat služební notebook i k soukromým účelům, a to o 1,9 procenta oproti loňskému prvnímu pololetí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy