Nové výpisy z obchodního rejstříku: Zdarma a jednodušší

Petr Kučera Petr Kučera
12. 3. 2012 12:00
Od pondělí 12. března funguje nová internetová aplikace obchodního rejstříku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Od pondělí 12. března funguje nová internetová aplikace obchodního rejstříku, její dosavadní adresa www.justice.cz se nemění.

"Hlavními výhodami budou jednodušší vyhledávání informací, jednodušší změny údajů a získávání elektronických údajů zdarma," říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. Ostrý provoz začne 31. března.

Jednodušší bude jak vyhledávání údajů, tak jejich zápis či změny.

Mezi novinkami je interaktivní formulář, který podnikatelům umožní snadný zápis i bez využití právníků. Aplikace totiž sama zkontroluje, zda jsou údaje správně a kompletně vyplněny. "Tím v řadě případů předejde tomu, aby rejstříkový soud musel navrhovatele vyzývat k doplnění návrhu," vysvětluje Pospíšil. K tomu dosud podle něj dochází zhruba v polovině případů.

Zásadním zlepšením pro občany i podnikatele pak je, že data obsažená v internetové databázi už nově nebudou pouze informativní, ale závazná.

Elektronický výpis (ve formátu PDF) bude mít nově hodnotu originálu. Zájemci si jej stáhnou zdarma, dosud museli za ověření výpisu platit 70 korun za každou stránku na kontaktních místech CzechPoint.

Obchodní rejstřík je veřejný elektronický záznam, do kterého rejstříkové soudy zapisují zákonem stanovené údaje o podnikatelích.

K financování projektu ministerstvo využilo peníze z evropských fondů, ze státního rozpočtu se hradilo 15 procent z celkových 80 milionů korun nákladů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy