Nezaměstnanost v EU dál roste. Nové porovnání států

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
2. 4. 2013 13:05
Podle odhadů Eurostatu je nyní v Evropské unii bez práce 26,338 milionu lidí
Úřad práce ve Španělsku, únor 2013
Úřad práce ve Španělsku, únor 2013 | Foto: Reuters

Brusel - Nezaměstnanost v Evropské unii vzrostla během února na 10,9 procenta, oproti lednu stoupla o jednu desetinu procentního bodu. V eurozóně zůstala na rekordní úrovni 12 procent. Vyplývá to z úterních údajů Evropského statistického úřadu.

Podle odhadů Eurostatu je nyní v Evropské unii bez práce 26,338 milionu dospělých lidí, z toho 19,071 milionu v eurozóně.

V únoru 2012 přitom míra nezaměstnanosti v Evropské unii dosahovala 10,2 procenta, za rok tedy přibylo 1,775 milionu lidí bez práce. V eurozóně před rokem činila míra nezaměstnanosti 10,9 procenta.

Nejnižší nezaměstnanost byla v únoru v Rakousku (4,8 %), v Německu (5,4 %) Lucembursku (5,5 %) a Nizozemsku (6,2 %). Naopak nejvyšší je v Řecku (26,4 % - údaj za prosinec), Španělsku (26,3 %) a Portugalsku (17,5 %).

Míru nezaměstnanosti v ČR Eurostat odhaduje v únoru na 7,2 procenta. Podle českého ministerstva práce a sociálních věcí se zvýšila na 8,1 procenta. Nicméně podle předcházející metodiky poměřující míru nezaměstnanosti pouze k ekonomicky aktivním lidem přesahuje nezaměstnanost deset procent, tedy nejvíc od rozdělení federace v roce 1993.

Eurostat používá v případě ČR od ledna vlastní přímé odhady nezaměstnanosti. Pro leden 2013 tento odhad činil sedm procent, v únoru 7,2, čímž se Česká republika zařadila na sedmé místo mezi všemi státy EU.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Hledáte práci?

 

Právě se děje

před 43 minutami

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy