Nezaměstnanost v EU dál roste. Nové porovnání států

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
2. 4. 2013 13:05
Podle odhadů Eurostatu je nyní v Evropské unii bez práce 26,338 milionu lidí
Úřad práce ve Španělsku, únor 2013
Úřad práce ve Španělsku, únor 2013 | Foto: Reuters

Brusel - Nezaměstnanost v Evropské unii vzrostla během února na 10,9 procenta, oproti lednu stoupla o jednu desetinu procentního bodu. V eurozóně zůstala na rekordní úrovni 12 procent. Vyplývá to z úterních údajů Evropského statistického úřadu.

Podle odhadů Eurostatu je nyní v Evropské unii bez práce 26,338 milionu dospělých lidí, z toho 19,071 milionu v eurozóně.

V únoru 2012 přitom míra nezaměstnanosti v Evropské unii dosahovala 10,2 procenta, za rok tedy přibylo 1,775 milionu lidí bez práce. V eurozóně před rokem činila míra nezaměstnanosti 10,9 procenta.

Nejnižší nezaměstnanost byla v únoru v Rakousku (4,8 %), v Německu (5,4 %) Lucembursku (5,5 %) a Nizozemsku (6,2 %). Naopak nejvyšší je v Řecku (26,4 % - údaj za prosinec), Španělsku (26,3 %) a Portugalsku (17,5 %).

Míru nezaměstnanosti v ČR Eurostat odhaduje v únoru na 7,2 procenta. Podle českého ministerstva práce a sociálních věcí se zvýšila na 8,1 procenta. Nicméně podle předcházející metodiky poměřující míru nezaměstnanosti pouze k ekonomicky aktivním lidem přesahuje nezaměstnanost deset procent, tedy nejvíc od rozdělení federace v roce 1993.

Eurostat používá v případě ČR od ledna vlastní přímé odhady nezaměstnanosti. Pro leden 2013 tento odhad činil sedm procent, v únoru 7,2, čímž se Česká republika zařadila na sedmé místo mezi všemi státy EU.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Hledáte práci?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy