Nečas připustil: Daně budou muset stoupnout rychleji

Ekonomika Ekonomika
9. 9. 2011 8:44
DPH se může sjednotit na 19 procent, emisní povolenky nebudou jen zadarmo, říká premiér
Foto: Petr Vyoral

Praha - Premiér Petr Nečas připustil, že stát intenzivně promýšlí, jak z kapes daňových poplatníků vytáhnout rychleji víc peněz kvůli tomu, že tuzemská ekonomika zpomaluje svůj růst pod kritickou hranici.

Nečas v rozhovoru pro páteční HN uvedl, že sazba DPH se může sjednotit na 19 procent už v roce 2012, více zdanit se mohou hazardní hry a do třetice emisní povolenky může stát prodávat místo toho, aby je energetickým firmám rozdal.

K rychlejšímu navýšení daní by vládla sáhla v případě, pokud by česká ekonomika rostla pomaleji, než očekává rozpočet - tedy méně než o 2,5 procenta. To je podle analytiků velmi pravděpodobné.

Premiér nenavrhuje jen zvýšit DPH, ale také prodat větší část emisních povolenek, které měly firmy jako ČEZ dostat zdarma. O"bjem povolenek, které by se prodávaly, by mohl být mezi 25 a 35 procenty," řekl listu Nečas. To by do státní kasy přineslo až 16 miliard korun.

Další možností, jak naplnit státní kasu, je podle premiéra zdanění hazardu. Musí se však najít správná mez, aby hazardní firmy z Česka neodešly. "Hazard může být zdrojem vyšších příjmů, ale zdaněné se nesmí přepísknout," řekl Nečas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy