Nebezpečí pro alergiky: Sušenky měly mnohem víc arašídů

Petr Kučera Petr Kučera
13. 7. 2012 17:45
Potravinářská inspekce stáhla z trhu dva cukrářské výrobky
Nebezpečí pro alergiky
Nebezpečí pro alergiky | Foto: SZPI

Doplnili jsme vyjádření polského výrobce.

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila potravinu s neobvykle vysokým výskytem nedeklarovaných alergenů.

Jedná se o cukrářský produkt Clue Classic - Sušenky s lískovými ořechy, karamelem, rozinkami a rýžovými křupínky v mléčné čokoládě, o hmotnosti 93 gramů, označené datem minimální trvanlivosti do 9. 2. 2013. Výrobcem je společnost Jutrzenka Colian z polské obce Opatówek, dovozcem a distributorem pak firma Frape Foods z Toužimi.

Výrobek má na obalu uvedeno, že může obsahovat stopové množství arašídů. Laboratorní analýza však ukázala, že množství arašídů o několik řádů překračuje tolerovatelné množství pro stopový výskyt.

"Arašídy jsou silný alergen a jeho nevědomé požití alergikem může vyvolat velmi závažné zdravotní komplikace," připomíná mluvčí inspekce Pavel Kopřiva

Inspekce proto nařídila stažení produktu z obchodní sítě. "Zejména do prodejen obchodního řetězce Hruška bylo distribuováno 7560 kusů potraviny, 1250 kusů bylo staženo, zbytek byl již prodán," upřesňuje mluvčí.

Výrobce se brání

Polský výrobce Jutrzenka Colian však informace Státní potravinářské a zemědělské inspekce odmítá. „Při výrobě sušenek Clue Classic nepoužíváme arašidové ořechy," říká Jan Kolański, předseda představenstva skupiny Colian.

Současně však dodává, že tuto složku firma používá na území závodu v procesu výroby jiného potravinového sortimentu.

"Vynaložíme veškeré úsilí, abychom co nejdříve vysvětlili vzniklou situaci. Bezpečnost spotřebitelů a jejich spokojenost s nabízenými výrobky jsou pro nás nejdůležitější," dodává Kolański.

Podobný prohřešek zjistili čeští kontroloři také u cukrářského výrobku Japs super - tyčinky překládané kakaovým krémem, vyráběné polskou společností Fabryka Wyrobóv Cukierniczych JAGO Jan Gogolewski, Bydgoszcz, dováženou Jiřím Blumlem z Broumova.

"Tento druhý výrobek byl v obchodní síti zjištěn u jediného drobného prodejce, který jej odebral z prodejny společnosti Kaufland ve Walbrzychu. Vzhledem k tomu, že produkt je označen mimo jiné i údaji v českém jazyce, dále prověřujeme, v jakém objemu se do Česka dostal," dodává mluvčí.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak na alergie?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy