Manažeři: podnikatelské prostředí se navždy změnilo

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
19. 8. 2010 16:46
Manažeři velkých firem nevidí budoucnost růžové. Výrazné zlepšení podle nich nepřijde do dvou let.

Praha - Náš obor už nikdy nebude po odeznění krize stejný, myslí si téměř polovina světových firem. V průzkumu poradenské společnosti Ernst&Young jejich manažeři odpověděli, že podmínky pro jejich byznys se v důsledku recese trvale změní.

Při pohledu do budoucna nejsou manažeři velkých firem ve vyspělých zemích světa přesvědčeni o nadějných vyhlídkách. Dvě třetiny dotázaných se domnívají, že určité zlepšení situace může nastat příští rok, ale ve výrazné zlepšení v roce 2012 nevěří 71 procent z nich.

"Přístup k financování a řízení společností se v důsledku turbulentního vývoje uplynulých tří let na dlouhá léta mění. K dosažení růstu je nyní nutné volit vyváženější, méně riskantní cesty, které patrně povedou k nižším krátkodobým ziskům, ale zaručí úspěšné fungování podniku v dlouhodobějším období. Společným rysem dominantních hráčů v roce 2012 bude schopnost dělat rychlá rozhodnutí," uvedla vedoucí partnerka Ernst & Young v ČR Magdalena Souček.

Od loňského roku se navíc o čtvrtinu zvýšil podíl firem, které neočekávají návrat takových podmínek, jaké byly před krizí. Naopak jsou přesvědčeni, že se podnikatelské prostředí nenávratně proměnilo.

Manažeři velkých společností také očekávají větší množství výkyvů na trzích. Shodli se na tom, že změny jsou zapotřebí napříč celou organizační strukturou společností, ale tři čtvrtiny z nich by se spokojilo s částečnými změnami.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy