Máme se bát masa z dovozu? Veterináři se zaměřili na EU

Petr Havel, spolupracovník redakce
16. 5. 2010 18:28
Jak by dopadla české kontrola ve španělském masokombinátu?
Vepřové trhy
Vepřové trhy | Foto: Reuters

Praha - Ve dvanácti případech museli veterináři během loňského roku konstatovat, že maso dovezené do Česka ze zemí Evropské unie není v pořádku. Kontrolovali přitom téměř dva tisíce dodávek drůbežího a bezmála tři tisíce hovězího a vepřového masa.

Statistika tak vyvrací slova nejvýznamnějšího podnikatele v oboru, majitele Agrofertu Andreje Babiše.

Zapřísáhlý odpůrce Evropské unie a člověk, jehož firmy kontrolují tuzemský trh s masem, řekl, že země EU ničí české potravináře dovozem svých produktů. Přitom kdyby český hygienik přišel do španělského nebo italského masokombinátu, nechal by ho zavřít prohlásil Babiš.

Ještě jeden paradox odhalují přesné statistiky. Žehrání na zahraniční konkurenci, která dováží do Česka maso a ničí tak tuzemské producenty, je pláčem nad špatným hrobem.

Největšími dovozci masa nejsou zahraniční obchodní řetězce, ale čeští obchodníci. Nejsou to přitom nové údaje, jde o dlouhodobý trend.

Již zhruba před třemi roky vyšlo v kauze dovozů masa do sítě Interspar najevo, že mezi pěti největšími dovozci masa byly tuzemské společnosti Animalco a Masný průmysl Krásno a mezi 15 největšími dovozci byly jen dva zahraniční obchodní řetězce. Zbytek tvořily tuzemské firmy, včetně domácích masokombinátů.

Podle celních statistik, které zaznamenávají jako nejnovější údaje fakta z loňského roku, figuruje mezi deseti největšími dovozci masa pět tuzemských potravinářských a obchodních společností.

Masa za miliardy

V první desítce dovozců třikrát figuruje opět Animalco (podle zemí, odkud maso dováží), dvakrát Masný průmysl Krásno a jednou Masokombinát Plzeň.

Tyto tři firmy dohromady dovezly do Česka celkem 64 109 tun masa za téměř 2,9 miliardy korun.

Největším dovozcem masa do ČR byla v loňském roce společnost Tönnies Fleisch CZ. I to je tuzemská firma, jde ale o dceřinnou společnost stejnojmenné německé firmy, která jí také ze 70 procent vlastní.

Z obchodních řetězců byl loni největším dovozcem masa Kaufland (celkově druhý) a Ahold (celkově třetí), Tesco skončilo podle množství dovezeného masa až 13.

Zemědělci si často stěžují, že bojují na trhu s konkurencí, kterou u ní doma masivně podporuje stát.

I v Česku však zemědělce i potravinářské podniky stát podporuje. Například chovatelé prasat získali loni 60 milionů korun na dotacích, 33 milionů jako příspěvek na pojištění proti nákazám a devět milionů korun na úhradu veterinárních vyšetření. Chovatelé skotu zase berou podporu na jednotlivá zvířata. Potravinářské podniky pak dostaly od doby vstupu do EU do loňského roku 1,052 miliardy korun na investice do nových technologií.

Odkud nemoc přišla

Podle šéfa Českého svazu zpracovatelů masa Jana Kytiny však zahraniční konkurence má výhody, které tuzemské firmy nemají. „Například příspěvky na likvidaci rizikového materiálu v revenci nemoci šílených krav (BSE), veterinární prohlídky nebo třeba skutečnost, že ČR stále patří mezi země, která není v kategorii nejbezpečnějších států z pohledu BSE, ačkoli tato nemoc k nám přišla ze zemí původní patnáctky," podotýká Katina.

Tuzemské masokombináty jsou přitom podle jeho slov technologicky na vyšší úrovni než je průměr EU. Důvodem je právě nedávný vstup do EU, díky kterému museli všichni zpracovatelé investovat do splnění evropských kritérií. "Jen v období těsně před vstupem to bylo asi pět miliard korun," řekl Katina.

Bilanci obchodu s masem má Česko dlouhodobě negativní: víc doveze než vyveze. V loňském roce činil deficit obchodu s masem 12,2 miliardy korun, z toho obchod s masem se zeměmi EU skončil ztrátou ve výši 10,45 miliardy korun. V propadu byl zejména obchod s Německem, a to ve výši 5,14 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy