Loupež století: Jak se nahrazuje 500 milionů? Stačí den

Adam Junek
4. 12. 2007 10:25
Firmy, jimž peníze patřily, je dostanou zpět
Group 4 Securicor
Group 4 Securicor | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Když v pondělí vyšlo najevo, že ze sejfu bezpečnostní agentury G4S Cash Services zmizelo půl miliardy v hotovosti, událost okamžitě dostala nálepku "loupež století".

Pro G4S to může být konec podnikání. Jenže, co se stane s firmami, které bezpečnostní agentuře svěřily své desítky milionů? Jak se k nim dostanou?

Mělo by to být překvapivě rychle. "Smluvně bývá zajištěno, že peníze musí dorazit na místo určení v každém případě. V takto extrémním případě se toleruje samozřejmě den dva zdržení," uvedl zástupce jedné z českých bank, které jsou klienty bezpečnostních agentur. Trval však na anonymitě, protože banka nechce být spojována s kauzou.

Neboli: firmy, jimž G4S hotovost převážela, se mohou opozdit s provozními platbami, nebude to však dramatické - jakkoli jde o obří částku, stamiliony jim obratem připlynou z "náhradních fondů", které se na přepravu peněz vztahují.

Tím, kdo má vážný - možná i existenční problém - je zejména agentura G4S Cash Services. Podle informací Aktuálně.cz je sice pojištěna, ukradená suma ovšem představuje její celoroční obrat.

"Může trvat dlouho, než pojišťovna pojistku vyplatí a samozřejmě se bude snažit přijít na způsob, jak se placení vyhnout. V podobných velmi citlivých smlouvách bývají i tak zvané výluky na spousty případů. Není neobvyklé, že je výluka například na krádež ze strany zaměstnance. Bylo by třeba znát konkrétní pojistné podmánky dané agentury, aby se dalo říci více," vysvětlil zdroj z tuzemského pojišťovacího ústavu.

Po třiatřicetiletém Františku Procházkovi policisté vyhlásili celostátní pátrání.
Po třiatřicetiletém Františku Procházkovi policisté vyhlásili celostátní pátrání. | Foto: Ministerstvo vnitra
Ukradli půl miliardy. Podívejte se, jak vypadá podezřelý

Kromě peněz se G4S bude vyrovnávat i se ztrátou důvěry klientů. Je to totiž podruhé v relativně krátké době, co přišla o velkou sumu peněz. Předchozí rekordní krádež se rovněž týkala dceřiné společnosti globální společnosti Group 4 Services. Tehdy ukradli zloději 150 milionů z jejího vozu, který převážel peníze pro Citibank.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 5 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy