Let na dovolenou v byznys třídě podraží o tisíce

hpv
8. 9. 2007 16:26
Například letenka do Dubaje bude stát až o 13 tisíc víc
Foto: Travel Service

Praha - Klienti některých cestovních kanceláří si za pohodlí připlatí. Za sedadlo v "byznys class" na charterových letech zaplatí oproti uplynulému roku až o13 tisíc korun více. 

"Od zimní sezóny zvedáme příplatky za sedadlo v Komfort class z 9 990 korun na 14 990 korun. Zdražení se vztahuje pouze na lety mimo středomoří," říká Tomáš Brejcha, marketingový ředitel Čedoku.

Cestovní kancelář Exim Tours pak zvedá poplatky na charterových linkách do Salvadoru. "Za vyšší komfort si lidé připlatí 11 990 korun. Na ostatních dálkových letech zůstává poplatek 9 990 korun," říká Jan Koláčný, obchodní ředitel firmy.

Konkurenční CK Fischer zvedá cenu za "byznys class" jen na zájezdech do Dubaje Příplatky se zvedají z 9 990 korun na 23 tisíc. "Zájezdy do Dubaje ale létáme na pravidelných linkách Smart Wings. Nejde o charterový let," zdůrazňuje Dan Plovajko, mluvčí CK Fischer.

Poptávka výrazně převyšuje nabídku

Důvodem zdražení je enormní zájem o pohodlnější cestování. "Poptávka je natolik veliká, že některým klientům musíme rezervaci v Komfort class odmítnout," říká Brejcha. V současné době využívá při cestách do exotiky "byznys class" asi desetina klientů cestovních kanceláří

Cestovní kanceláře nabízejí nadstandardní služby klientům především na dálkových letech. Například na Kubu, Jamajku, do Thajska, Keni, ale v některých případech i na Kanárské ostrovy.

Cestující sedí za příplatek v přední části letadla.  Sedačky jsou v konfiguraci dva plus dva cestující. Klienti mají na palubě výběr z více jídel a alkoholické nápoje mohou konzumovat bez omezení. Zároveň mají nárok na přednostní odbavení na letišti, na vstup do letištního salonku. Také neplatí za případnou nadváhu zavazadel.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy