Leo Express hlásí plnější vlaky, i když lístky zdražily

Tereza Holanová Tereza Holanová
23. 4. 2013 18:25
Lidé začali jezdit černými vlaky, protože už je znají, věří dopravce
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Železničnímu dopravci Leo Express se po čtyřech měsících provozu začíná dařit dostat do svých vlaků lidi.

Jak zástupci společnosti v úterý informovali, v březnu se průměrná obsazenost spojů mezi Prahou a Ostravou vyšplhala na 70 procent.

Ještě v lednu se přitom firmě dařilo prodat jen něco přes třetinu všech nabízených lístků, v únoru pak 56 procent.

Kvůli rostoucímu zájmu cestujících se Leo Express pustil i do další expanze a oznámil, že nově budou jeho vlaky stavět dvakrát denně také v Karviné a Dětmarovicích. Na trase do hlavního města budou jezdit tuto delší trasu první ranní spoje (ve 4:08 a 6:08), v opačném směru pak vlaky, které opouštějí Prahu v 19:50 a 22:05.

Lidé nás už znají

Jak uvádí mluvčí společnosti Andrea Hofmanová, za vyšší poptávkou může stát několik faktorů. "Vzrostlo povědomí o Leo Expressu a našich benefitech, zvýšila se důvěryhodnost značky," vyjmenovává pro Aktuálně.cz.

Lidé podle ní více cestovali také o velikonočních svátcích, kromě toho si pasažéři zvykli na tzv. "zahradu cen" - tedy prodejní systém, v rámci kterého se ceny lístků podobně jako u letenek průběžně mění.

Prohlédněte si černý vlak Leo Expressu:

Dražší než loni

Stejně tak se už v únoru snažil šéf skupiny Leoš Novotný lákat na nižší ceny.

Ve skutečnosti ale lidé nyní platí za základní standard více, než když Leo Express v listopadu zahájil prodej jízdenek. V dubnu lístky z Prahy do Ostravy vyjdou na 199 až 319 korun, v prvním květnovém týdnu je nejlevnější lístek za 139 korun. Jen pro srovnání, původně to bylo 137 až 191 korun.

Pokud ovšem zákazník sežene některý z nejlevnějších lístků, tak jej cesta pořád ještě vyjde levněji než ve většině případů u konkurence. Jízdenky u Českých drah začínají na 210 Kč, RegioJet má v e-shopu mimošpičkové jízdné za 139 Kč, jinak cesta stojí od 239 korun.

Více než "na začátku" stojí také lístky do nejluxusnější premium class. V době zahájení ostrého provozu se pohybovaly mezi 553 a 836 korunami, nyní všechny až do poloviny května začínají na osmi stovkách.

Že Leo Express u této třídy ustupuje od nižších cen, potvrzuje i Hofmanová. "Důvodem je vytvoření férového rozestupu mezi nabídkou služeb jednotlivých tříd," komentuje s tím, že premium class má zajistit maximální komfort, zato o stupeň nižší business class je alternativou první třídy u Českých drah.

Novinky? Zatím neřekneme

V současné době Leo Express připravuje program pro stálé zákazníky. Podrobnosti ale zatím Hofmanová nechce prozradit, ani to, zda skupina chystá nějakou slevovou akci, aby zareagovala na jarní nabídku svých konkurentů.

Například České dráhy prodávají v Lidlu na první květnový týden slevy po celém Česku, kromě toho u nich lze do 3. května sehnat šedesátikorunovou slevu do Brna.

Leo Express konkuruje RegioJetu Radima Jančury a státním Českým drahám od prosince 2012. Provoz zahájil se třemi soupravami  (a čtyřmi spoji denně v každém směru), postupně nasazoval další, aktuálně jich na nejvytíženější trase v Česku jezdí pět. Denně v každém směru vysílá sedm až devět vlaků.


 

Právě se děje

před 54 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy