Kromě LPG zdražily všechny pohonné hmoty, nafta nejvíc

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
25. 11. 2011 9:20
Nafta podle ČSÚ zdražila o 47 haléřů na litr, Natural 95 o 29 haléřů
Foto: Reuters

Praha - Pohonné hmoty u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu dál zdražily. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se v průměru zvýšila o 29 haléřů na 35,17 koruny za litr a cena motorové nafty stoupla o 47 haléřů na 35,56 koruny za litr. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Benzin Special 91 byl dražší o 17 haléřů, řidiči ho v průměru pořizovali za 34,57 koruny za litr. Nepatrně levnější byl pouze plyn LPG, v průměru stál v porovnání s předcházejícím týdnem 16,77 Kč/l, tedy o čtyři haléře méně.

Ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje i společnost CCS. Podle jejích zjištění nafta za uplynulý týden zdražila v průměru o 38 haléřů na 35,58 Kč/l a je na další rekordní úrovni. Cena benzinu Natural 95 vzrostla o šest haléřů na 34,89 Kč/l.

Ceny ropy na světových trzích sice klesají, zdražování pohonných hmot v Česku však podle odborníků způsobuje slabý kurz koruny vůči dolaru. Koruna oslabuje od začátku listopadu, nafta ale zdražuje už od srpna.

U benzinu jsou ceny ve srovnání s létem o něco nižší, ve srovnání s letními měsíci ale podle analytiků klesla poptávka.

Obrazem: nejmenší žrouti, 20 aut s nejnižší spotřebou

 

Právě se děje

před 49 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy