Konec vysavačů ETA Hlinsko, firma jde jinam a propouští

ČTK ČTK
27. 4. 2011 18:10
Výroba domácích spotřebičů končí v Hlinsku po 68 letech. Padesát lidí ztratí práci
Archivní vysavač značky ETA.
Archivní vysavač značky ETA. | Foto: Aktuálně.cz

Hlinsko (Chrudimsko) - Společnost ETA přesune v polovině roku výrobu z Hlinska na Chrudimsku do Milotic nad Bečvou na Přerovsku. Propustí 50 z 255 zaměstnanců. Výroba domácích spotřebičů v Hlinsku tak po 68 letech skončí. ČTK to řekla odborářka Alena Šírová. Domácí spotřebiče začne pod značkou ETA vyrábět firma E-Technik, s kterou hlinecký podnik spolupracuje od roku 2003.

V Hlinsku by podle Šírové měl zůstat ekonomický úsek, centrální sklad, servis a část obchodního oddělení. Zaměstnanci mají dvouměsíční výpovědní lhůtu a dostanou zákonné odstupné.

"Musíme na to zareagovat, zda si je management vědom toho, do jaké situace se zaměstnanci dostali, zda tam dá nějakou kompenzaci za odpracované roky. Řada zaměstnanců pracovala v podniku 30 i 40 let," řekla Šírová. Podle ní zaměstnanci už v posledních letech přišli o spoustu bonusů.

Jiný typ rodinného stříbra téže značky.
Jiný typ rodinného stříbra téže značky. | Foto: Aktuálně.cz

"Zasáhne to spoustu rodin, situace je velice vážná. Je to devastace rodinného stříbra," dodala odborářka.

Vedení firmy v tiskové zprávě uvedlo, že přesunem produkce optimalizuje náklady. Nový výrobce prý bude pružněji reagovat na zakázky. "Věřím, že nalezení českého partnera pro výrobu je krok, který společnosti ETA umožní dále se rozvíjet a být plně konkurenceschopný na trhu drobných domácích spotřebičů," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel společnosti ETA Jiří Pathy.

Podle firmaní databáze Prodata vykázala ETA a.s. v roce 2009 ztrátu 19 milionů korun, rok předtím činila 21 milionů. Loni chtěla vykázat zisk, výsledky ale zatím nezveřejnila. Tržby firmy předloni meziročně klesly z jedné miliardy na 746 milionů korun.

Rodinná idylka s Electroluxem. Táta, máma a dítko obdivující nový spotřebič se v reklamách objevovali hodně dlouho.
Rodinná idylka s Electroluxem. Táta, máma a dítko obdivující nový spotřebič se v reklamách objevovali hodně dlouho. | Foto: Aktuálně.cz

Společnost vznikla v roce 1943 a postupně se stala jednou z nejznámějších českých značek. Od roku 2007 ji vlastnění investiční skupina Benson Oak podnikatele Gabriela Eichlera. Před jeho příchodem ETA vyráběla vedle domácích spotřebičů také produkty pro automobilový průmysl. Nový vlastník výrobu postupně rozdělil do více firem.

Výrobní program ETA zahrnuje kuchyňské spotřebiče, například mixéry a varné konvice, vysavače, žehličky nebo domácí pekárny. Spustila rovněž prodej řady péče o tělo se zastřihávači vousů a vlasů, fény a žehličkami na vlasy. Dříve vyráběla vedle domácích spotřebičů také součásti pro automobilový průmysl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy