Klasické žárovky v září definitivně končí. Bude éra LED

Radek Pecák Radek Pecák
21. 8. 2012 13:39
Tuzemská domácnost potřebuje doma na svícení průměrně 18 žárovek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Až si v září půjdete do obchodu koupit klasickou žárovku, může se vám stát, že neuspějete. Výroba všech žárovek s wolframovým vláknem v tomto měsíci v Evropské unii skončí. Obchodníci ale mohou doprodat své zásoby.

Velký problém to však pravděpodobně nebude, protože výroba výkonnějších, tedy stowattových i šedesátiwattových žárovek skončila již před několika lety a velká část Čechů již doma beztak svítí úspornějšími zdroji světla. Minimálně jeden úsporný zdroj světla má doma 65 procent obyvatel Česka.

Brusel chce klasické žárovky nahradit pro jejich vysokou energetickou náročnost. Z průzkumu vyplývá, že tuzemská domácnost potřebuje na svícení v průměru 18 žárovek.

LED žárovka vydrží 25 let

"V případě kompletní výměny klasických energeticky náročných zdrojů světla (wolframové či halogenové zdroje) za kompaktní úsporné či LED žárovky může úspora domácnosti dosáhnout až 4000 korun za jediný rok," vysvětluje Robert Hladil, zástupce poradenské společnosti eSvětlo.cz.

Nejúspornější jsou v současnosti LED žárovky: Během 25 let provozu (přičemž po celou dobu ji není nutno nahrazovat jinou) ušetří tento jediný zdroj v porovnání se 60wattovou wolframovou žárovkou svému majiteli zhruba 5500 korun. Provoz úsporných zářivek je za stejnou dobu dražší pouze o několik stokorun. S nimi je ovšem problém, protože obsahují rtuť a je nutno je po ukončení životnosti odevzdávat na místech pro sběr elektroodpadu.

Zářivku je třeba považovat za elektroodpad - podobně jako mobilní telefony, počítače nebo televize. Rtuť se ale v úsporných zářivkách vyskytuje ve velmi malém množství (cca 2-5 mg), například v klasickém teploměru je rtuti 500krát více.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy