Jeden člověk u počítače "prohraje" v práci 5350 korun

Veronika Skálová Veronika Skálová
21. 10. 2010 15:30
Z každého pracovního dne lidé 80 minut stráví na počítači jinou než pracovní činností.
Až 80 minut denně člověk pracující s počítačem stráví nepracovní činností.
Až 80 minut denně člověk pracující s počítačem stráví nepracovní činností. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Téměř hodinu a půl z osmihodinové pracovní doby stráví lidé pracující na počítači jinak, než by si jejich zaměstnavatel pravděpodobně přál. Při zohlednění průměrných platů to znamená, že firma za každého takového zaměstnance "vyhodí z okna" přes pět tisíc korun měsíčně.

K tomuto údaji dospěla společnost SodatSW v průzkumu u dvou tisícovek českých firem. Tyto náklady pak samozřejmě rostou úměrně velikosti společnosti a počtem pracovních počítačů.

"Podnik zaměstnance přirozeně platí i za dobu nestrávenou výkonem povolání. Při průměrném platu 23 500 korun hrubého, který pro firmu znamená náklady na pracovníka 31 490 korun, podnik zaměstnanci měsíčně vyplatí 5 353 korun za neodpracovaný čas," uvedl Martin Hanzal, výkonný ředitel SodatSW.

Zaměstnanec může surfovat, ale s mírou

V průzkumu byly firmy roztříděny do tří kategorií podle obratu. Ty největší, s obratem nad miliardu korun za rok, vlastní v 65 procentech víc než sto počítačů. Tyto společnosti pak za dobu, kdy jejich zaměstnanci na firemním vybavení vyřizují soukromé záležitosti či jen brouzdají po internetu, zaplatí přes půl milionu korun měsíčně.

Víc než sto počítačů ale vlastní i téměř třetina firem střední velikosti, tedy s obratem od čtvrt do miliardy ročně.

Odborníci sice obvykle tvrdí, že chvilkové rozptýlení pracovnímu nasazení nijak neškodí, spíš naopak. Zaměstnanci však musí znát míru a s odreagováním to nepřehánět.

To, že rozumnou míru "zneužívání" pracovního počítače lidé dobře znají, potvrzuje i to, že často k jeho omezení stačí oznámení, že zaměstnavatel začal kontrolní software využívat.

Ať si hrají, když odvedou práci včas

I když firmy vyrábějící monitorovací software opakovaně upozorňují na čas, který zaměstnanci stráví u počítače jinak než prací, řada zaměstnavatelů si s tímto jevem hlavu neláme. Především proto, že je nezajímají "odsezené hodiny" ale reálně odvedená práce.

"V naší firmě na stoprocentním trávení pracovní doby pouze pracovními úkoly nebazírujeme, lidé zde mají flexibilní pracovní dobu, někdy pracují do večera a občas se stane, že po nich chceme práci o víkendu, proto je nehlídáme, zda zabrousí přes den na internet, nebo si vyřídí soukromou záležitost. Práce je úkolová, když odevzdají, co mají, nikdo je tady hlídat nebude. Ve firmě máme stanovené časové rozmezí, kdy by všichni měli ve firmě být, poté si práci organizují sami, podle potřeb," uvedl majitel společnosti ecommerce.cz Radek Sedlář.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy