Jančurovy žluté vlaky jedou Českem. Za 10 milionů

Veronika Skálová Veronika Skálová
22. 4. 2010 12:22
Dvě soupravy RegioJet začnou tento týden vozit cestující v Česku
žlutý vlak společnosti Regiojet Radima Jančury
žlutý vlak společnosti Regiojet Radima Jančury | Foto: Regiojet

Brno - Jak vypadá regionální vlaková doprava v podání brněnského podnikatele Radima Jančury, zakladatele Student Agency, se mohou ode dneška přesvědčovat čeští cestující. Ve středu odpoledne přijely první dvě soupravy pronajaté z Německa na operativní leasing do Děčína.

"První vlaky pro veřejnost vypravíme ve čtvrtek, rychlík do Prahy bude zastavovat i v Ústí, Lovosicích a Kralupech. Z Prahy pojede souprava s novináři na otočku do Kralup a večer se vrací do Děčína," uvedl provozní ředitel společnosti RegioJet Jan Paroubek.

O víkendech pak budou žluté vlaky jezdit na trati Děčín - Krupka - Litvínov, ve všední dny propojí Litvínov a Ústí nad Labem. Od 8. května pak začnou obě žluté soupravy křižovat mezi Olomoucí a Uničovem.

RegioJet, který je dceřinou společností Student Agency, se chtěla ucházet o provozování regionální dopravy ve čtyřech krajích, které plánovaly vyhlášení výběrového řízení. Nakonec však ohlášená řízení zrušily a bez tendru uzavřely smlouvu s Českými drahami.

Provoz žlutých vlaků je tak pouze reklamní akcí, kterou chce RegioJet prokázat, že vlakovou dopravu dokáže zajistit. Českou republikou budou vlaky projíždět až do července, podle oznámení společnosti by měla jakákoliv zpáteční jízdenka stát 5 korun. Po Ústeckém a Olomouckém kraji se chystá RegioJet vtrhnout i do kraje Plzeňského a Jihomoravského.

Propagační akce, která by měla podpořit vstup RegioJet na českou železnici, přijde její mateřskou Student Agency na 10 milionů korun.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy