Jablonex propustí polovinu svých lidí. Konec se blíží

Ekonomika Ekonomika
13. 5. 2010 16:50
Jablonecký podnik oznámil další hromadné propouštění. Kdysi měl 3900 zaměstnanců, nyní jich bude jen 40.
Jablonecká bižuterie si získala dobré jméno v mnoha zemích světa.
Jablonecká bižuterie si získala dobré jméno v mnoha zemích světa. | Foto: www.jablonex.cz

Jablonec nad Nisou - Další krok směrem k definitivnímu konci značky udělala skupina Jablonex Group. Jak informovala ČTK, přestože nyní má firma jen 80 zaměstnanců z původních 3900, ohlásila další hromadné propouštění.

"Výpověď má dostat 40 lidí. Bývalých pracovníků Jablonexu máme v evidenci přes 200, nabídnout jim můžeme jen tři volná místa," potvrdil mluvčí úřadu Michal Holý.

Jablonex Group, která pomalu spěje k zániku a rozprodává svůj majetek, vznikla v roce 2005 jako spojení sklářských a bižuterních podniků Jablonecka. Měl nejen posílit jejich postavení na zahraničních trzích, ale také pomoci v boji s levnou asijskou konkurencí. Marně.

Přestože je značka Jablonex ve světě zavedená, tlak konkurence a silná koruna vedly ke konci někdejšího kolosu. Navíc se jeho vedení nedokázalo shodnout na dalším směřování. Proto loni zastavil výrobu a propustil většinu zaměstnanců. Některé závody se podařilo prodat, včetně České mincovny a závodů bývalé Ornely.

Podle Michal Holého však umožnilo ukončení výroby v Jablonexu rozvoj menších sklářských a bižuterních společností, některé nabídly práci dřívějším zaměstnancům skupiny.

"Řada zaměstnanců byla ve věku kolem 50 až 60 let a odešli do předčasného důchodu, stovky lidí v minulých letech zaměstnali dodavatelé součástí pro automobilový průmysl," vysvětlil Holý, proč nemá úřad práce v evidenci víc někdejších lidí z Jablonexu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy