I ´bankéře´ Setuzy ovládla skupina kolem Kellnera

aju
9. 8. 2007 14:19
M.L. Moran prodal společnost Oleofin, která financuje Setuzu
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Výnos ve stovkách milionů korun hlásí investorská společnost M.L. Moran, která před časem prodala konsorciu firem napojených na Via Chem Group potravinářskou Setuza. Tentokrát těm samým firmám jen vedeným společností PPF Investments, která spravuje miliardy Petra Kellnera, prodal M.L. Moran firmu Oleofin.

Oleofin dlouhodobě financoval provoz Setuzy.

"Prodejem Oleofinu jsme úspěšně završili naše aktivity spojené s restrukturalizací Setuzy. Jsme rádi, že se díky Oleofinu podařilo zachovat výrobu v této potravinářské firmě," uvedl v tiskové zprávě Zdeněk Šmejkal, místopředseda představenstva M. L. Moran.

Setuza - továrna ve městě.
Setuza - továrna ve městě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Čtyři roky finančních injekcí

Oleofin zahájil financování nákupu surovin pro Setuzu v roce 2004, kdy se potravinářská společnost potýkala s výrazným nedostatkem provozního kapitálu. Oleofin stabilizoval nákup i výrobu v Setuze a nedošlo k zpřetrhání vazeb firmy na zemědělce.

Majitelé Setuzy chtěli Oleofin získat pravděpodobně kvůli úspoře nákladů. Setuza v závodech v Ústí nad Labem a Olomouci zaměstnává zhruba 1000 lidí. Vyrábí biopaliva, rostlinné oleje, zubní pasty i prací prášky. Loni její tržby dosáhly 7,2 miliardy korun.

Setuza změnila v posledních letech několikrát majitele. Od skupiny kolem podnikatele Tomáše Pitra ji přes firmu Český olej koupil M.L. Moran. Začátkem roku 2007 však svůj většinový podíl prodal firmě Campaspol, která patří Via Chemu. Část Campaspolu pak koupila PPF Investments, ta nyní Setuzu ovládá spolu s Via Chemem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy