Konec spekulací: PPF vstupuje do Setuzy

dkl, ČTK
22. 3. 2007 14:35
Praha/Brno - Společnost PPF Investments chce majetkově vstoupit do firmy, která drží rozhodující balík v Setuze. Schválit to má antimonopolní úřad.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Firmou, která v současnosti ovládá Setuzu, je Campaspol Holding. PPF Investments se do ní chce dostat díky dceřiné společnosti AB Credit.

Setuza pak tedy bude v rukou PPF Investments a firmy Via Chem. Krok PPF Investments ale musí schválit Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Campaspol se dostala k podílu v Setuze na začátku února, kdy od společnosti M. L. Moran koupila sto procent ve firmě Český olej, která má v držení většinu v ústeckém podniku. M. L. Moran získala potravinářský gigant získala přímo od podnikatele Tomáše Pitra.

Foto: Setuza
Setuza prodána Němcům. Či Pitrovi? - Do potravinářského a chemického podniku Setuza, na který soud na návrh vlády vyhlásil exekuci, vstoupil nový majitel. VŠE O KAUZE ČTĚTE ZDE

Za pohledávku exekuce

Setuza je přitom od podzimu loňského roku v exekuci, kterou na ni uvalil soud kvůli čtyřmiliardové pohledávce Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).

Tuto pohledávku mají nový majitelé podniku chuť koupit a uzavřít tak spory, které se táhnou léta.

Podle Hospodářských novin nabízí za pohledávku jednu miliardu korun.

"Za čtyřmiliardový dluh u státu dávají jednu miliardu korun. Dalších sto milionů doplatí za dřívější, pro stát nevýhodný prodej akcií Setuzy. Pokud tuto nabídku doporučí i auditoři, připraví právníci návrh smlouvy o vyrovnání se Setuzou," řekl deníku ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vláda dala ministrovi za úkol navrhnout řešení kauzy do 31. května.

Spory kvůli IPB

Setuza, která je i klíčovým výrobcem surovin pro biopaliva, zaměstnává zhruba 1000 lidí. Její více než čtyřmiliardový dluh vůči PGRLF vznikl navýšením o úroky z původních 1,7 miliardy korun, které si Setuza v 90. letech půjčila u Investiční a Poštovní banky.

Po jejím krachu pohledávku nakonec převzala Česká konsolidační agentura a posléze PGRLF. Setuza se dluh pokoušela vyřešit tím, že koupila takzvanou Nemethovu pohledávku a vzájemně ji započetla. S tím ale stát nesouhlasí.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy