Hyundai může přes protesty stavět továrnu za miliardy

Tomáš Fránek
23. 2. 2010 18:05
Automobilka získala souhlas kraje s výstavbou nového provozu na výrobu převodovek
Foto: Radek Pecák

Brno - Česko potvrzuje svoji pověst ráje pro výrobce převodovek pro osobní auta.

Poté, co automobilka Škoda Auto investovala v Mladé Boleslavi do rozšíření výroby převodovek 1,5 miliardy korun, získala nyní podle informací deníku Aktuálně.cz souhlas kraje s výrazným rozšířením továrny a stavbou nové haly na výrobu převodovek také automobilka Hyundai.

Moravskoslezský kraj tak rozhodl, že se továrna v Nošovicích může rozšířit o dalších osmnáct tisíc metrů čtverečních, které zabere nová hala, podle krajských úřadníků nová výroba neohrozí životní prostředí ani lidi žijící v okolí továrny. Protesty lidí a občanských sdružení, kterým se plány automobilky Hyundai nelíbily, neuspěly, kraj je odmítl.

Z Nošovic do Žiliny a zpět

Hyundai plánuje zvýšení výroby převodovek v Nošovicích ze současných tří set tisíc kusů ročně na dvojnásobek, investice bude v miliardách korun. Výrobu chce firma začít nejdříve v roce 2011 a novou práci získá 256 lidí. Část produkce zamíří do sesterské továrny Kia v Žilině.

"Česká republika je v současné době významným producentem osobních automobilů, v Evropě se řadí na přední pozice v produkci na obyvatele. Protože v  průmyslové zóně v Nošovicích byla zahájena výroba osobních automobilů Hyundai a rovněž v závodě společnosti Kia Motors v Žilině na Slovensku výroba probíhá, bude odbyt zajištěn právě v těchto dvou závodech," uvedla firma v žádosti o posouzení nové továrny.

"Vliv převodovkárny na imisní a hlukovou situaci může být znatelný především v samotném areálu Hyundai, v rámci celkového provozu společnosti však bude minimální a oproti současnému stavu se situace v podstatě nezmění," slibuje firma v oznámení.
Plány automobilky se nelíbí části obyvatel regionu, námitky mají také občanské sdružení. Podle nich se zhorší už tak špatná situace v dopravě, lidi bude otravovat hluk a emise.

Podmínky platí

Moravskoslezský kraj proto pro výstavbu a provoz převodovkárny stanovil přes třicet různých podmínek. Hyundai by tak například měl při výběru stavební firmy preferovat ty společnosti, které staví šetrně k životnímu prostředí, úřady budou sledovat hluk a emise. Hyundai ale nemusí pro dovoz a vývoz materiálu využívat železnici, jak požadovali především ekologové.

 

"Z hlediska vlivu na životní prostředí je akceptována varianta navržená oznamovatelem (společností Hyundai). Při provozu nebude využívána železniční doprava," uvedl v rozhodnutí krajského úřadu šéf odboru hodnocení vlivu na životní prostředí Milan Machač.

Hyundai ke konci roku 2008 zahájil sériovou produkci osobních aut v Nošovicích. Nošovická automobilka vyrobila v minulém roce zhruba 118 000 vozů.

Do výroby převodovek investuje i Škoda Auto, její 1,5 miliardová investice patří mezi největší v Česku v poslední době. Kapacita nového provozu dosáhne 1000 kusů denně, výroba zaměstná 270 lidí. "Zahájení výroby je plánováno na konec roku 2010," uvedl už dříve Reinhard Jung, předseda představenstva Škoda Auto.

Automobilový průmysl díky šrotovnému nepostihla zatím krize tak silně jak se čekalo. Počet pracovníků v automobilovém průmyslu loni klesl o 14 000 lidí na 115 450 osob.

"Z údajů je vidět, že opatření zavedená v řadě zemí Evropské unie měla kladný dopad i na stabilizaci zaměstnanosti v automobilovém průmyslu České republiky v průběhu druhého pololetí roku 2009," uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Český automobilový průmysl má podle Jahna na začátku letošního roku relativně dobrou startovní pozici. "Nicméně se očekává, že i tento rok bude pro automobilový průmysl náročný, protože oživení na světových trzích bude přicházet pouze pozvolna," dodal.

 

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy