Hůř ještě nebylo, lidí bez práce je nejvíc od roku 1933

Radek Pecák Radek Pecák
8. 2. 2013 10:50
V novodobých dějinách ČR je nyní nezaměstnanost absolutně nejvyšší
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Jako kdyby se během měsíce ocitlo bez práce celé jedno velké okresní město. Přesně o 40 498 se oproti prosinci zvýšil v lednu počet nezaměstnaných podle statistiky ministerstva práce a sociálních věcí.

Celkem bylo k 31. lednu 2013 v České republice bez práce 585 809 lidí. Na jedno volné místo čeká v průměru přes 17 lidí, ve dvou okresech je jich už ale více než sto.

Pokud by se používala stará metodika výpočtu míry nezaměstnanosti, dosáhla by hodnoty přes deset procent a byla by nejvyšší v historii samostatné České republiky.

Počet se zvýšil i v meziročním srovnání. Oproti loňskému lednu přibylo 51 720 nezaměstnaných. Podíl nezaměstnaných osob tak dosáhl osm procent.

Nejvíc nezaměstnaných v historii ČR:

  • leden 2013 - 585,8
  • únor 2010 - 583,1
  • leden 2010 - 574,2
  • leden 2011 - 571,9
  • únor 2004 - 570,8
  • leden 2004 - 569,5
  • únor 2011 - 566,9

Ministerstvo práce nyní změnilo metodiku evidence. Nový ukazatel porovnává počet uchazečů o zaměstnání (ve věku 15-64 let) ke všem obyvatelům v ČR tohoto věku.

Na to, že se dříve používaná míra nezaměstnanosti dostala na rekord, upozornili analytici. Historicky nejvyšší nezaměstnanost byla ale registrována při velké hospodářské krizi v roce 1933. Tehdy bylo bez práce 738 000 osob a míra nezaměstnanosti překročila 21 procent.

Na podporu v nezaměstnanosti měla v lednu nárok necelá čtvrtina uchazečů, konkrétně 138 104 lidí (23,6 procenta).

Podíl nezaměstnaných podle okresů
Podíl nezaměstnaných podle okresů | Foto: MPSV

Nejvyšší podíl nezaměstnaných úřady práce zaznamenaly k 31. lednu 2013 v okresech Bruntál (14,0 %), Most (13,4 %), Jeseník (13,3 %) a Znojmo (12,1 %). Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (3,3 %), Praha-západ (3,7 %), Praha (4,4 %) a Mladá Boleslav (4,6 %).

Nová místa nevznikají

Ministerstvo má pro rostoucí čísla vysvětlení. Lidí bez práce začátkem roku přibývá vždy. V zimě totiž končí sezonní práce a také pracovní smlouvy na dobu určitou.

„Nechceme ale pouze přihlížet, jak roste počet lidí bez práce. Aktivně hledáme řešení, proto jsme se rozhodli, že na politiku zaměstnanosti letos dáme celkem 15,2 miliardy korun. To je o 3,9 miliardy korun více, než jsme vydali loni," říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Naopak odborníci poukazují na to, že nezaměstnaní mají malé možnosti k nalezení nové práce.

Změna metodologie výpočtu míry nezaměstnanosti celková čísla opticky snížila,  nemůže však zastřít, že nová místa na trhu stále nevznikají. Očekávám, že nezaměstnanost poroste až do jara, kdy začnou sezonní práce. V meziročním srovnání však budeme pravděpodobně na vyšších hodnotách než v roce 2012," říká například Libor Stodola, senior manažer v oddělení Poradenství při řízení lidských zdrojů společnosti PwC Česká republika.

Graf ukazuje neradostný vývoj.
Graf ukazuje neradostný vývoj. | Foto: Aktuálně.cz

Václav Franče, analytik Raiffeisenbank, zase poukazuje na to, že údaje o nezaměstnanosti tak již několikátý měsíc převyšují očekávání trhu. "To jasně ukazuje, jak negativní dopad má aktuální recese české ekonomiky na trh práce. Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost reaguje se zpožděním na ekonomický vývoj, tak ani další výhled není příznivý," tvrdí.

To dokládají i oficiální údaje z ministerstva: "Úřady práce evidovaly k 31. lednu 2013 celkem 33 794 volných pracovních míst. Na jedno volné pracovní místo tak nyní připadá průměrně 17,3 uchazeče. Nejvíce pak v okresech Jeseník (122,9), Havlíčkův Brod (100,5), Most (89,1), Bruntál (72,6) a Děčín (59,4)," uvádí statistika.   

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kde najít volná pracovní  místa?

 

Právě se děje

před 23 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy