Hrozny lapaly slunce, vinaři se teď musí víc otáčet

Veronika Skálová Veronika Skálová
24. 10. 2010 12:06
Hroznů je málo, proto je vinaři nechali déle na vinicích. Měli co dělat, aby stihli vyrobit Svatomartinské.
Vinaři sklízeli na poslední chvíli. Ilustrační foto.
Vinaři sklízeli na poslední chvíli. Ilustrační foto. | Foto: www.valihrach.cz

Brno - Dát hroznům šanci nalapat poslední sluneční paprsky a zároveň stihnout včas vyrobit mladé víno.

Vinaři na Moravě i v Čechách mají letos necelé tři týdny před otvíráním Svatomartinského víc napilno než kdy jindy.

Nepřízeň počasí v letošním roce, která srazila objem sklízených hroznů pod dlouhodobý průměr, se snažili vynahradit delším působením podzimního slunce. To má napomoci zvýšení obsahu cukru a rozvinutí příslušných aromat.

Výrobci si tak ale zkrátili dobu zbývající k přípravě mladého vína, které už pošesté ponese oficiální značku Svatomartinské.

"Bílé a růžové víno od sklizně po úplné prokvašení potřebuje minimálně tři týdny, červené kvůli odlišnému způsobu výroby dokonce týdnů šest. Vinaři sklízeli hrozny v hraničních termínech a nemohou si tedy dovolit jakoukoli komplikaci při výrobě," konstatoval Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra a organizátor hodnocení Svatomartinských vín.

Nejde jen o to, nalahvovat mladé víno včas k zahájení jeho prodeje 11. listopadu. Kdo se chce o oficiální označení s logem ucházet, musí projít hodnocením odborníků a splnit nároky kladené na Svatomartinské.

Komise zasedla už tento týden a znovu se sejde příští týden, výsledky svého hodnocení oznámí v pátek 29. října. Vinaři tedy museli s výrobou začít už ve druhé půli září.

"Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale už za tuto dobu stačila získat svůj osobitý charakter," shrnul obecnou charakteristiku Babisz.

Padne další rekord?

Navzdory nepřízni počasí, které snížilo úrodu hroznů na polovinu desetiletého průměru, by mělo být v Česku letos vyrobeno rekordní množství lahví mladého vína.

Vinařský fond, který ochrannou známku od roku 2005 vlastní, odhaduje, že počet lahví neklesne pod 1 100 tisíc lahví, vyrobených v loňském roce. Nejoptimističtější odhady hovoří o rekordním počtu 1 600 tisíc lahví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy