Gazprom je neúprosný, chce miliardy za neodebraný plyn

Tomáš Fránek
26. 10. 2009 16:11
Firma čeká, že dostane penále v případě, že evropské firmy odeberou méně plynu
Foto: Reuters

Moskva -  Evropští zákazníci dluží ruskému plynárenskému gigantu, firmě Gazprom, za neuskutečněný odběr zemního plynu 2,5 miliardy dolarů (43 miliard korun). Méně plynu odebírají firmy kvůli hospodářské krizi.

Podle deníku The Wall Street Journal, který o dluhu evropských odběratelů plynu s odkazem na zdroj z Gazpromu informoval, jsou dodávky plynu zatím 140 miliard metrů krychlových místo nasmlouvaných 150 miliard. A za deset miliard metrů krychlových plynu mají odběratelé zaplatit pokutu ve výši 2,5 miliardy dolarů. Pokuta je náhrada za zisk, který firma mít nebude.

Neustoupíme

A Gazprom proto čeká, že jeho evropští zákazníci odeberou všechen zemní plyn, který si pro letošní rok nasmlouvali. A ustupovat nebude. Řekl to dnes výkonný šéf Gazpromu Alexander Medveděv.

"Podmínka odeber nebo zaplať je základním principem trhu s plynem. Není to pouze pozice Gazpromu, ale i všech ostatních vývozců. Co se této podmínky týče, bude plně uplatňována," řekl Medveděv.

Firmy jako je E.ON Ruhrgas z Německa, GDF Suez z Francie a italská Eni, odmítly obchodní jednání s Gazpromem komentovat.

Gazprom očekává v letošním roce pokles produkce na 450 až 490 miliard krychlových metrů plynu z loňských 550 miliard. Podle zástupců firmy se čeká, že v příštím roce by měla firma produkci zvýšit díky silnější poptávce. 

"Objem produkce byl (pro letošní rok) plánován na zhruba 500 miliard krychlových metrů, ale s největší pravděpodobností bude nižší. Očekáváme produkci 450 až 490 miliard krychlových metrů," uvedl náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexandr Ananěnkov.

Příští rok porosteme

"V roce 2010 to bude více díky trendu rostoucí spotřeby. Rozhodně přes 500 miliard krychlových metrů, možná kolem 520 miliard," dodal podle agentury ČTK.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby.  Čistý zisk Gazpromu se v prvním čtvrtletí kvůli nižšímu odbytu plynu propadl o více než 60 procent na 110 miliard rublů (65 miliard korun).

Prodej plynu na počátku roku narušilo lednové přerušení dodávek přes Ukrajinu v důsledku rusko-ukrajinského sporu ohledně plateb.


 

Právě se děje

před 11 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy