Farmáři: Jen půlka vepřového na pultech bude z Česka

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
25. 5. 2010 17:20
Farmáři hrozí, že začnou s další vlnou vybíjení prasat.
Počet prasnic v Česku se za sedm let snížil na polovinu.
Počet prasnic v Česku se za sedm let snížil na polovinu. | Foto: Reuters

Brno - Před sedmi lety čeští chovatelé nejen nasytili vepřovým masem celý český trh, část z něj ještě vyváželi za hranice, dnes dodávají jen 60 procent potřebného množství. Podle Agrární komory je reálné, že letos klesne soběstačnost Česka, co se produkce vepřového týče, pod 50 procent.

Důvodem je podle prezidenta komora Jana Veleby dovoz masa z jiných členských států EU, které k chovatelům přistupují vstřícněji než Česko.

"Stavy prasat v Česku loni klesly o pětinu na dva miliony. Stejným poměrem vzrostl dovoz vepřového ze zahraničí. Důvod je ten, že obchodní řetězce tlačí v krizi ceny masa dolů. Zpracovatelé masa tento tlak přenášejí na chovatele. Ti pak musejí prodávat kilo masa v živé váze za 25,70 korun, náklady se přitom pohybují kolem 30 korun," upozornil Veleba.

Počet prasnic, na němž vývoj chovů záleží, od vstupu České republiky do Evropské unie klesl podle Svazu chovatelů prasat na polovinu.

"Souvisí to s nerovnými podmínkami na jednotném evropském trhu. Tuzemští zemědělci dostávají na hektar půdy jen poloviční dotace oproti západní konkurenci. V Čechách ale platí specifické podmínky, chovatelé prasat nemají žádnou půdu, a proto nedostávají dotace vůbec," konstatoval předseda svazu Jindřich Macháček.

Chovatelé podle něj potřebují každý rok asi 400 milionů korun ze státní pokladny.

O krizi na trhu s vepřovým masem se hovořili zemědělci již v minulosti. V loňském roce jejich protesty přehlušila takzvaná mléčná krize. Nyní farmáři varují před další vlnou vybíjení chovů. Z důvodu levnějšího masa z dovozu klesají i chovy hovězího dobytka a drůbeže.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy