EU se chystá na další plynovou krizi, pomáhá i Česko

Karel Toman
3. 2. 2012 18:54
Dodávky do Rakouska klesly ve čtvrtek o třetinu, do Itálie o čtvrtinu
Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy
Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy | Foto: Reuters

Brusel - Uprostřed nejtužších mrazů za desítky let se Evropská unie připravuje na další potenciální energetickou krizi. Dodávky ruského plynu do některých členských zemí totiž místy klesly až o 30 procent.

Evropská komise proto v pátek uvedla do pohotovosti svůj výbor pro koordinaci dodávek plynu, i když trvá na tom, že situace zatím nedosáhla stádia krize. Od první plynové krize se totiž v Evropě, včetně Česka, zvětšily skladovací kapacity. Informovala o tom agentura AP.

Mluvčí Evropské komise Marlene Holznerová pokles dodávek vysvětlila tím, že Rusko prochází vlnou extrémních mrazů a potřebuje tedy více plynu pro vlastní spotřebu.

Svéráz východního plynovodu je zpět

Smlouvy na dodávky ruského plynu podle ní „dovolují určitou pružnost v případě, že oni také potřebují plyn. A to je situace, které Rusko právě čelí. Třeskutá zima v Rusku už zaznamenala mrazy kolem 35 stupňů pod nulou.

Za nedostatky v dodávkách obvinila Moskva Ukrajinu, která údajně pro své potřeby spotřebovává víc, než by měla. Ukrajina obvinění odmítá.

Ukrajinský ministr paliv a energetiky Jurij Bojko naopak v pátek prohlásil, že Rusko posílá o 15 procent plynu méně, než obvykle, a to právě kvůli zvýšené poptávce v Rusku sužovaném nebývalými mrazy.

Během posledních deseti let se už dvakrát stalo, že neshody mezi Ukrajinou a Ruskem vedly k energetickým krizím v Evropě, kde desítkám milionů lidí hrozilo, že zůstanou bez tepla.

Od té doby EU zdokonalila spolupráci mezi členskými zeměmi, aby se nemohly tak snadno stát rukojmími ve sporu Ruska s Ukrajinou o cenu plynu.

Plynařský sektor visí na telefonu

To se podle Holznerové vyplatilo, když se tento týden snížily dodávky do Polska, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Řecka a Itálie. Ve čtvrtek podle ní klesly dodávky do Rakouska o 30 procent a do Itálie o 24 procent.

Polsko však podle Holznerové může dostat část plynu určeného pro Německo. Užitečné se ukázaly i nové skladovací kapacity v Česku a na Slovensku, nebo fakt, že země musejí mít nově zásobu plynu na jeden měsíc.

"Ještě nejde o krizovou situaci," řekla Holznerová.

Aby však krizi předešla, povolala zástupce dodavatelů plynu, průmyslu, spotřebitelů a členských států s tím, že pokud se situace zhorší, setkají se na zvláštním jednání.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy