EU se chystá na další plynovou krizi, pomáhá i Česko

Karel Toman
3. 2. 2012 18:54
Dodávky do Rakouska klesly ve čtvrtek o třetinu, do Itálie o čtvrtinu
Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy
Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy | Foto: Reuters

Brusel - Uprostřed nejtužších mrazů za desítky let se Evropská unie připravuje na další potenciální energetickou krizi. Dodávky ruského plynu do některých členských zemí totiž místy klesly až o 30 procent.

Evropská komise proto v pátek uvedla do pohotovosti svůj výbor pro koordinaci dodávek plynu, i když trvá na tom, že situace zatím nedosáhla stádia krize. Od první plynové krize se totiž v Evropě, včetně Česka, zvětšily skladovací kapacity. Informovala o tom agentura AP.

Mluvčí Evropské komise Marlene Holznerová pokles dodávek vysvětlila tím, že Rusko prochází vlnou extrémních mrazů a potřebuje tedy více plynu pro vlastní spotřebu.

Svéráz východního plynovodu je zpět

Smlouvy na dodávky ruského plynu podle ní „dovolují určitou pružnost v případě, že oni také potřebují plyn. A to je situace, které Rusko právě čelí. Třeskutá zima v Rusku už zaznamenala mrazy kolem 35 stupňů pod nulou.

Za nedostatky v dodávkách obvinila Moskva Ukrajinu, která údajně pro své potřeby spotřebovává víc, než by měla. Ukrajina obvinění odmítá.

Ukrajinský ministr paliv a energetiky Jurij Bojko naopak v pátek prohlásil, že Rusko posílá o 15 procent plynu méně, než obvykle, a to právě kvůli zvýšené poptávce v Rusku sužovaném nebývalými mrazy.

Během posledních deseti let se už dvakrát stalo, že neshody mezi Ukrajinou a Ruskem vedly k energetickým krizím v Evropě, kde desítkám milionů lidí hrozilo, že zůstanou bez tepla.

Od té doby EU zdokonalila spolupráci mezi členskými zeměmi, aby se nemohly tak snadno stát rukojmími ve sporu Ruska s Ukrajinou o cenu plynu.

Plynařský sektor visí na telefonu

To se podle Holznerové vyplatilo, když se tento týden snížily dodávky do Polska, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Řecka a Itálie. Ve čtvrtek podle ní klesly dodávky do Rakouska o 30 procent a do Itálie o 24 procent.

Polsko však podle Holznerové může dostat část plynu určeného pro Německo. Užitečné se ukázaly i nové skladovací kapacity v Česku a na Slovensku, nebo fakt, že země musejí mít nově zásobu plynu na jeden měsíc.

"Ještě nejde o krizovou situaci," řekla Holznerová.

Aby však krizi předešla, povolala zástupce dodavatelů plynu, průmyslu, spotřebitelů a členských států s tím, že pokud se situace zhorší, setkají se na zvláštním jednání.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy