Evropu sužuje nejtužší zima za poslední desítky let

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 2. 2012 13:35
Za poslední noc umrzly ve střední a východní Evropě desítky lidí
Zima je na vrcholu sil. Výraznější oteplení by mohlo přijít až v půli února.
Zima je na vrcholu sil. Výraznější oteplení by mohlo přijít až v půli února. | Foto: Reuters

Evropa - Evropa zůstává v sevření třeskutého mrazu. Východ a střed kontinentu trpí pod náporem podle meteorologů nejdrsnější zimy za několik posledních desetiletí.

Extrémně nízké teploty a nebývalá sněhová nadílka ale trápí i jih a západ Starého kontinentu. Na podchlazení zemřou každou noc desítky Evropanů. Pokračují i problémy v silniční, kolejové a lodní dopravě.

Původní optimistické předpovědi, že by se mohlo na konci týdne oteplit, se zatím nenaplnily.

Podle nejnovějších předpovědí vydrží rtuť teploměrů hluboko pod nulou ještě minimálně do konce příštího týdne. Přečtěte si, co hlásí postižené země.

Ukrajina

Zřejmě nejhorší je situace na Ukrajině. Teploty v noci padají až k minus pětatřiceti stupňům a úřady skoro nestačí počítat mrtvé. Jen v noci na pátek zemřelo na podchlazení nejméně osmatřicet lidí. Počet obětí letošní zimy na Ukrajině tak už přesáhl stovku. Naprostá většina z nich umrzla v posledních sedmi dnech.

Tak jako všude jinde, jsou i na Ukrajině nejohroženější skupinou bezdomovci. Nepomáhá ani snaha úřadů, které pro lidi bez přístřeší po celé zemi postavily okolo 3000 vyhřívaných stanů, v nichž se podává teplé jídlo a horké nápoje. V Kyjevě navíc vázne zásobování a čerpací stanice už hlásí nedostatek pohonných hmot.

Rusko

V Rusku, odkud přichází mráz do celé Evropy, už podle oficiálních informací od začátku roku na podchlazení zemřelo čtyřiašedesát lidí. Ve skutečnosti je ale toto číslo zřejmě mnohem vyšší. Jen v Moskvě bylo v noci na pátek s omrzlinami hospitalizováno dvacet lidí. Gazprom popírá informace, že by do Evropy posílal méně plynu. Dodávky ruského plynu na Slovensko, přes které proudí plyn dále do Česka, se nicméně ve čtvrtek propadly o 30 procent. Medveděv přitom obvinil Ukrajinu z odebírání plynu z tranzitního plynovodu výrazně nad dojednaným objemem. Kyjev to popírá. Čeští i slovenští dodavatelé zatím poptávku pokrývají bez problémů.

Polsko

V Polsku, stejně jako u nás, padaly teplotní rekordy. V Gronkowě v jižním Polsku naměřili - 38,5 stupňů Celsia. Nejčerstvější údaje o počtu obětí zatím nejsou k dispozici, ale podle polských médií lze očekávat, že dosavadní bilance devětadvaceti obětí po noci ze čtvrtka na pátek výrazně vzroste. Ředitelé škol hromadně vyhlašují mimořádné prázdniny. Někteří kvůli nízkým teplotám ve třídách, jiní kvůli špatné dopravní dostupnosti. Už i Poláci si stěžují, že k nim z Ruska proudí méně plynu. Dodávky podle nich ve čtvrtek poklesly o sedm procent.

Slovensko

Také u našich východních sousedů v noci na pátek padaly teplotní rekordy. Nejchladněji je na severu Slovenska, kde rtuť teploměrů atakovala hranici minus třiceti stupňů Celsia. V Bratislavě vyrostly vyhřívané stany pro bezdomovce. Stejně jako v Praze ale mnoho z nich preferuje vlastní provizorní přístřešky, čímž zbytečně riskuje život.

Německo

Mráz svírá hlavně východní Německo. Ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko záchranáři nedokázali pomoci pětapadesátileté ženě, která si chtěla dopřát ledovou koupel v jezeře.

Itálie

Problémy hlásí i Italové. Na Apeninském poloostrově počasí komplikuje především dopravu. Zejména na severu a v centrální oblasti. Italský provozovatel plynovodní sítě Snam ve čtvrtek informoval, že dovoz z Ruska klesl na 82,4 milionu metrů krychlových, tedy asi o 30 procent pod požadovanou úroveň 108,9 milionu metrů krychlových.

Srbsko a zbytek Evropy

Na tolik sněhu nejsou Srbové zvyklí. Ilustrační foto.
Na tolik sněhu nejsou Srbové zvyklí. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vážné komplikace působí zima a hlavně sníh v Srbsku. Od 7. ledna tam prakticky nepřetržitě sněží. V odlehlých oblastech zůstalo odříznuto na 11 tisíc obyvatel. Nejhorší je situace poblíž hranic s Kosovem a Černou horou. Umrzlo už šest lidí a podle místních úřadů je situace kritická. Na některých místech napadly více než dva metry sněhu. Zcela bez kontaktu s okolním světem zůstalo čtrnáct vesnic. Jediné spojení zajišťují helikoptéry záchranářů.

S půlmetrovou nadílkou sněhu se musejí vypořádat také Turci. Gruzie podle informací meteorologů prožívá nejtužší zimu od roku 1998. V Bělorusku muselo být kvůli mrazům zavřeno na 900 škol. Informace o obětech nebo dalších komplikacích Lukašenkův režim do světa nevyslal.

 

Právě se děje

Další zprávy