ECB půjčí bankám půl bilionu eur, chce uhasit krizi

Karel Toman
21. 12. 2011 19:40
Zájem vysoce předčil odhady, optimismus na trzích ale dlouho nevydržel
Foto: Thinkstock

Franfurt - Přes pět set evropských bank si ve středu půjčilo od Evropské centrální banky (ECB) skoro půl bilionu eur.

V bezprecedentním programu, kdy ECB nabídla finančním domům neomezené tříleté půjčky, z ní evropské banky na jeden zátah "vytáhly" přesně 489 miliard.

Zvýšily se tak naděje, že se Evropě podaří vyhnout úvěrové krizi a že uvolněnou hotovost banky použijí na nákup dluhopisů zejména Itálie a odvrátí tak hrozbu jejího bankrotu.

Na trzích zavládl optimismus, jestli však opatření bude skutečně fungovat, zatím jisté není. Program tříletých půjček ECB totiž řeší problém s likviditou bank, nikoliv se solventností států.

Suma, kterou ECB ve středu oznámila, výrazně předčila očekávání analytiků. Ti tipovali, že si banky půjčí 200 až 350 miliard eur.

Další půjčky přijdou v únoru

Jde o první tříletou půjčku od ECB. Předchozí obdobný program z časů finanční krize v červnu 2009 byl jednoletý. Jde taky o absolutní rekord, protože tehdy si banky půjčily "jen" 442 miliard eur.

Další pokračování programu tříletých půjček přitom ECB chystá na únor. Půjčky jsou přitom úročeny pouhým jedním procentem.

Panuje proto naděje, že ohromný příliv levných peněz obnoví důvěru v banky a že se zároveň část z nich přesune ke zhodnocení do státních dluhopisů, čímž by obsluha státního dluhu především u Itálie a Španělska zlevnila. Tím by se přece jen mohlo ulevit i evropské dluhové krizi.

Někteří analytici proto tak masivní injekci likvidity označili za nakupování státních dluhopisů "zadními vrátky", nebo "stínové kvantitativní uvolňování." Tedy za skryté stimulační programy, ke kterým ECB nemůže otevřeně přistoupit z právních nebo politických důvodů.

Obrovský zájem o půjčky mohlo podpořit i prohlášení prezidenta ECB Maria Draghiho, který zdůraznil, že v žádosti o půjčku nevidí "žádné stigma."

Úleva, nikoliv lék

Někteří analytici podle Financial Times ale přesto pochybují, zda program skutečně povede k úlevě na dluhopisových trzích v podobě vyšších nákupů. Na nervózních finančních trzích se totiž banky spíš než stigmatu samotné půjčky od ECB mohou bát stigmatu držitele dluhopisů země, které hrozí bankrot.

„Řada bank se ale na podobných obchodech spálila a s investicemi do vládního dluhu budou tentokrát hodně opatrní," myslí si například ekonom ERA pojišťovny Jan Bureš.

"Banky může také odrazovat horší dostupnost zajištění vládních dluhopisů. Banky tak minimálně částečně použijí peněžní dárek od ECB k pokrytí vlastního dluhu splatného v roce 2012. A toho není málo, celých 720 miliard eur," dodal ekonom, podle kterého tak program sám o sobě ke zklidnění trhů stačit nebude.

"Neboli, ECB bude stejně nakonec donucena k přímému skupování vládního dluhu v daleko větších objemech," uvedl Bureš v ranním komentáři. Na druhou stranu podle něj výrazně pomůže Španělsku, kde zdrojem obav jsou právě lokální banky.

"Program samozřejmě neřeší hluboce usazené problémy, kterým Evropa čelí," řekl pro Financial Times Sebastian Galy, analytik Société Générale, kterou dluhová krize kvůli její expozici zvláště řeckým dluhopisům hodně poškodila.

Optimismus vystřídalo vystřízlivění

"Opatření z dnešního rána však bankám osladí život tím, že jim pomůže k velmi potřebným tříletým půjčkám a ponechá na finančních trzích plavat víc volných peněz hledajících domov," dodal.

Krok ECB ve středu krátce vedl k posílení eura na týdenní maximum, odtud se ale kurz k dolaru zakrátko vrátil na hodnotu 1,3085. Evropské akcie dopoledne mírně rostly, aby se po poledni opět propadly do ztrát a úroky na vládních dluhopisech zase rostly.

Petr Sklenář z J&T Banky v ČT24 prohlásil, že vystřízlivění lze svést na to, že obrovská poptávka po půjčkách ve skutečnosti ukázala, že problémy bank jsou větší, než se čekalo a na rozdíl od roku 2009 nejsou plošné, ale koncentrované v postižených zemích.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy