Mimořádná zpráva

Důvod k půjčce? Vylepšení bytu, nejlépe vlastní rukou

Veronika Skálová Veronika Skálová
19. 2. 2010 15:46
Krize v Češích probudila kutily. Půjčovali si na nářadí i materiál.

Brno - Když se zadlužit, tak nejlépe kvůli zvelebení svého obydlí. Statistiky úvěrových společností ukazují, že v krizi si lidé půjčují peníze na trochu jiné věci než před ní.

"Z celkového počtu financovaných žádostí bylo téměř 30 procent úvěrů použito k rekonstrukcím a opravám domů a bytů. Dalších 19 procent klientů využilo finanční prostředky účelově, a to k vybavení domácnosti respektive k pořízení nábytku," konstatoval Tomáš Siegler ze Správy marketingu a komunikace společnosti Cetelem.

Tento trend potvrzuje i další důležitý hráč na trhu s nebankovními úvěry - společnost Home Credit. Nedošlo sice k žádné šokující změně ve škále účelů, ale posun vidět je.

"Lidé méně nakupují a taky si berou míň úvěrů. Pokles vidíme u většiny druhů zboží, mírný nárůst pozorujeme u domácích doplňků a vybavení domácností a u nářadí a potřeb pro řemeslníky a kutily. Vrtačky, svářečky, obklady, šroubováky, stavebniny, pily - tyto výrobky teď nejčastěji zákazníci vyhledávají v regálech obchodů pro kutily a řemeslníky," konstatoval Vojtěch Ščevík, obchodní ředitel Home Creditu.

Lidé si kupují dražší zboží

Zvýšila se i částka, kterou si lidé průměrně u jednoho nákupu na splátky v hobbymarketu půjčili, a to o tisíc korun v porovnání s předchozím rokem na 13 500 korun.

"Vysvětlujeme si to tím, že lidé šetří i na opravách domu nebo bytu. Místo aby práci zadali firmě, raději se do ní pustí sami," podotkl Ščevík.

Doplnil také, že objem půjčených peněz vloni u Home Creditu klesl asi o čtvrtinu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 48 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy